Ameriška avtomobilska industrija se pripravlja na udarec, ki mu bo najverjetneje le težko – če sploh – kos. Obeta se jim vpoklic več deset milijonov vozil, ki naj bi imela vgrajene nevarne zračne blazine podjetja Takata.
Zaradi napake se lahko zgodi, da mehanizem za napihovanje blazine preluknja, v potnike v vozilu pa zato priletijo ostri delci. Doslej je bilo to usodno za najmanj štiri ljudi, okoli 100 je bilo poškodovanih.
Zaradi tega so v nekaterih zveznih državah ZDA že vpoklicali 7,8 milijona vozil, Nacionalni urad za varnost na avtocestah (NHTSA) pa je pred dnevi ocenil, da bi morali zračne blazine zamenjati še pri najmanj treh milijonih avtomobilov. A očitno so nevarnost močno podcenili. Iz kongresa je namreč danes prišel podatek, da bi morali vpoklicati več kot 30 milijonov vozil. Ta številka bi lahko ob dejstvu, da Takata nadzira kar tretjino trga zračnih blazin, še narasla.
Tako obsežen vpoklic bi bil izjemno zahteven zalogaj. Samo izdelava potrebnega števila nadomestnih delov bi vzela več let, ob tem pa proizvajalci avtomobilov sporočajo, da so nove in varne zračne blazine zaradi izjemnega povpraševanja že skoraj pošle. Težave nekateri za zdaj rešujejo tako, da jih preprosto izključijo in v avtomobilu pustijo obvestilo o tem. Ali to poveča varnost ali ne, pa ostaja odprto vprašanje. Nekateri so se odločili tudi za omejen vpoklic – zračne blazine bodo zamenjali le voznikom iz držav z vlažnim in toplim podnebjem, saj naj bi bile v takšnih razmerah težave pogostejše.
Potencialno nevarna so vozila, izdelana v letih od 2002 do 2007, proizvajalcev Honda, Toyota, GM, Chrysler, Mitsubishi, Subaru, Ford, Mazda, Nissan in BMW.
Letos so sicer v ZDA vpoklicali kar 50 milijonov vozil, samo GM jih je 30 milijonov in zato zašel v rdeče številke. Po nekaterih ocenah naj bi nevarne napake imel vsak peti avto na ameriški cestah.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.