Biti v tej pasji vročini ujet v avtomobilu v zastoju je zagotovo peklenska izkušnja. Na svoji koži so jo občutili udeleženci v prometu ob včerajšnji nesreči na primorski avtocesti med počivališčem Lom in izvozom Unec, ki se je zgodila okoli 13. ure.
Avtocesta je bila več ur zaprta, zato so se pristojne ekipe odločile, da voznikom razdelijo vodo, prav tako so vzpostavili vožnjo v nasprotno smer.
Tovornjak prebil ograjo in zaprl avtocesto
Bolgarski voznik tovornega vozila je vozil v smeri Ljubljane. Pred počivališčem Lom je domnevno zaradi počene pnevmatike izgubil nadzor nad vozilom, ki je nato trčilo v kovinsko ograjo, jo prebilo in zdrselo na nasprotni vozni pas, kjer se je prevrnilo. Pri tem se je razsul tudi tovor z vozila (plastika v zrnju).
Avtocesta v smeri proti Kopru je bila več ur (do okoli 15.30) popolnoma zaprta, nato so sprostili vozni pas, šele ob 19. uri pa je bil promet znova popolnoma sproščen. Gost promet je bil tudi v smeri proti Ljubljani, kjer je bil zaprt prehitevalni pas.
Zahtevno reševanje po servisni poti za dostavo
Po podatkih Družbe za avtoceste (Dars) se je ob nesreči razsulo 25 ton nevarnega, vnetljivega plastičnega granulata, kar je botrovalo izvedbi izrednih ukrepov ob reševanju prometne nezgode. Pri reševanju so sodelovale vse razpoložljive ekipe delavcev Dars iz avtocestne baze Postojna, zelo aktivna je bila tudi policija s svojim osebjem, prav tako tudi ekipe gasilnih enot iz celotne okolice Postojne.
Darsovi delavci so se razdelili v dve ekipi – ena je reševala samo nesrečo, druga pa je v okviru možnosti poskrbela, da so izvedli obvoz za osebna vozila z vožnjo v nasprotno smer (med stoječo kolono) po servisni poti za dostavo na počivališču Lom do glavne ceste Ljubljana–Postojna.
Razdelili okoli 400 plastenk vode
Delavci Darsa so poskrbeli, da so čakajoči v kolonah dobili vodo, razdelili so približno 400 pollitrskih plastenk vode. Marjan Koler z Darsa je še dejal, da je pohvalno tudi to, da so se vozila, ki so obstala na avtocesti v smeri Kopra, pravilno razvrstila, to pomeni, da je bilo med kolonama vozil na prehitevalnem pasu in voznem pasu dovolj prostora za vožnjo intervencijskih vozil.
V poletnih mesecih pričakujte gnečo na cestah
Podoben scenarij se lahko v prihodnjih mesecih ponovi, saj se bodo jekleni konjički vili proti turističnim krajem ob morju in v primeru nesreče lahko dolg zastoj nastane v zelo kratkem času.
Že tradicionalno je največ povečanega prometa pričakovati v smeri sever–jug, to je od Avstrije proti Hrvaški in obratno. V zadnjem času pa se vse bolj krepi tudi smer vzhod–zahod, saj se številni prebivalci vzhodnoevropskih držav, ki so si našli delo predvsem v Italiji in Franciji, za praznike in počitnice vračajo domov.
V avtomobilu imejte vodo
Zastoje lahko pričakujete tudi zunaj prometnih konic, ki so običajne v drugih letnih časih, so zapisali na Darsu. Promet je navadno zelo povečan predvsem ob sobotah dopoldne in nedeljah popoldne ter ob sredah. Če je le mogoče, se na daljšo pot odpravite zunaj največjih konic, torej zvečer, ponoči ali zgodaj zjutraj.
V avtomobilu imejte zadostne količine pijače, dober zemljevid, zdravila … Vročina lahko še poslabša zdravstvene težave ali povzroči utrujenost, zato se za volan usedite povsem spočiti in zdravi. Na daljši poti načrtujte več postankov, svetujejo na Darsu.
V hudi vročini in pri preveliki hitrosti se pnevmatike, kot opozarjajo, hitreje obrabijo ali celo poškodujejo, še posebej, če je vaš avto obremenjen s težko prtljago. Ne nalagajte prtljage na zadnje police, saj ta v primeru trka ali ostrega zaviranja lahko poškoduje potnike.
Če se odpravljate v tujino, se pozanimajte, kakšni so prometni predpisi v državah, skozi katere boste potovali. Na Darsu svetujejo, da poleg prometnih informacij spremljate tudi vremensko napoved, saj lahko plohe in nevihte v hipu spremenijo vozne razmere. ''Ob morebitni toči ne ustavljajte v predorih in pod nadvozi. To je zelo nevarno početje in vas lahko stane več kot popravilo avta zaradi toče,'' še opozarjajo.
Kje so tradicionalni poletni zastoji?
Odseki, kjer po podatkih prometnoinformacijskega centra za državne ceste ob močno povečanem prometu lahko pričakujemo zastoje, so: avtocesta A4 Maribor–Ptuj, na koncu avtoceste pri Ptuju, kjer se promet preusmeri z dveh pasov na en pas, in avtocesta A2 Karavanke–Ljubljana, pred predorom Karavanke in glavne ceste Koper–Šmarje–Dragonja, Koper–Izola–Portorož in Postojna–Ilirska Bistrica–Jelšane.
V poletnem času je od vseh avtocest v Sloveniji najbolj obremenjena primorska avtocesta A1 med Ljubljano in Koprom, zato lahko na tej cesti ob morebitni prometni nesreči ali nujnem intervencijskem posegu pričakujemo daljše zastoje.
Najbolj obremenjeni mejni prehodi pa so Sečovlje (na cesti Portorož–Sečovlje), Dragonja (na cesti Koper– Dragonja), Starod (na cesti Kozina–Starod), Jelšane (na cesti Ilirska Bistrica–Jelšane), Obrežje (na avtocesti Novo mesto– Obrežje) in Gruškovje (na cesti Ptuj–Gruškovje).
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.