
Vožnja po nemških avtocestah je zastonj tako za Nemce kot za tujce, a vprašanje uvedbe cestnin za tujce Nemčijo vznemirja že precej časa. Nemška kanclerka Angela Merkel je bila pod pritiskom že pred septembrskimi volitvami, a je pozive k uvedbi cestnin za tuje voznike doslej zavračala.
Uvedbo cestnin terja na Bavarskem vladajoča stranka CSU, manjša "sestra" vladajoče stranke CDU nemške kanclerke. Po njihovem načrtu bi morali cestnino oziroma dajatev za vzdrževanje infrastrukture plačati vsi, domači in tuji vozniki. A Nemci bi bili obenem upravičeni do nižjega davka za vozila, kar bi v praksi pomenilo, da cestnine ne bi plačali.
Vodja CSU Horst Seehofer je s svojo idejo o uvajanju cestnin na nemškem političnem prizorišču precej osamljen, celo v CDU nad njo nikakor niso navdušeni. To je sicer tudi ena od spornih tem v koalicijskih pogajanjih med konservativno unijo CDU/CSU in socialdemokrati (SPD), saj so slednji odločno proti.
Namesto jasnega 'ne' dobili odgovor, ki je presenetil
V vročici razprave v Nemčiji je evropski poslanec Michael Cramer iz nemških Zelenih na evropskega komisarja za promet Siima Kallasa naslovil vprašanje, ali bi bila uvedba cestnin samo za tujce v skladu s pravili EU. V Nemčiji so v odgovor pričakovali jasen 'ne', saj bi bila to diskriminacija na osnovi državljanstva.

A Kallasov odgovor je po navedbah nemških medijev presenetil, saj naj bi komisar ocenil, da bi načeloma bilo v skladu z evropsko zakonodajo, če bi uvedli cestnine tako za domače kot za tuje voznike, a bi nato domače voznike oprostili plačila neke druge dajatve in jim tako dejansko vrnili plačano cestnino.
Bruselj stopil korak nazaj: 'Nobene zelene luči nismo dali'
Po nemškem odzivu na komisarjev odgovor pa so v Bruslju hitro stopili korak nazaj. "Nobene zelene luči ni za kakršne koli načrte o bodoči ureditvi cestnin v Nemčiji. Sploh še nismo videli nobenih konkretnih načrtov, tako da ne moremo reči, ali so ti skladni z evropsko zakonodajo," je poudarila tiskovna predstavnica komisije Marlene Holzner, ki nadomešča kolegico, pristojno za promet.
Holznerjeva je pojasnila, da je komisar Kallas v odgovoru na poslansko vprašanje govoril o osnovnih in splošnih načelih cestninjenja, med katerimi je najpomembnejše prav načelo nediskriminacije, ki obstaja od 50. let minulega stoletja, torej od prvih pogodb EU.
Pojasnila je tudi, da ni mogoče povezati cestninjenja in davkov. Pri cestninjenju velja načelo nediskriminacije med prebivalci neke države in tujci, za registracijo vozil lahko članice računajo, kolikor želijo, ni pa mogoče teh dveh sistemov povezati. "Ni mogoče, da dobite vinjeto zastonj, ker ste plačali davek za registracijo vozila," je poudarila.
SPD ostaja neomajen
CSU je po nepričakovani podpori okrepil pritisk na SPD. Generalni sekretar stranke Alexander Dobrindt je tako danes poudaril, da vprašanje uvedbe cestnin za njegovo stranko ni stvar pogajanj. "Brez plačila cestnine za tujce koalicijske pogodbe ne bomo potrdili," je poudaril. Tudi še aktualni nemški prometni minister Peter Ramsauer, ki prav tako prihaja iz vrst CSU, je pozdravil načelno zeleno luč komisije, ki jo je označil za "veter v hrbet" načrtom stranke.
V SPD pa za zdaj ne popuščajo. "Cestnino za nemške voznike zavračam," je dejal njihov strokovnjak za promet Sören Bartol. Ob tem je opozoril, da gre kompenzacija prek davka na motorna vozila predvsem na roke voznikom velikih avtomobilov z velikimi izpusti ogljikovega dioksida.
KOMENTARJI (140)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.