Poznavalci ocenjujejo, da je Darko Šarić, ki ga je srbska policija aretirala danes zjutraj v Črni gori, letno s preprodajo drog zaslužil milijardo ameriških dolarjev, ta umazan denar pa je vlagal v privatizacijo srbskih hotelov in številnih podjetij. 44-letni Črnogorec je namreč eden najbogatejših Balkancev. Njegovo premoženje je ocenjeno na slabih pet milijard evrov, v lasti pa ima številne igralnice, hotele, nočne klube, restavracije, stanovanja, hiše in podjetja. Denar, ki ga je pridobil s prodajo drog, naj bi imel naložen na švicarskih, avstrijskih in francoskih računih, najverjetneje pa še kje drugje. Večino premoženja mu je država sicer že zasegla, a Šarić je bil v svojih poslih zelo spreten.
Kot poročajo srbski mediji, so v letih 2009 in 2010 Šariću v Srbiji zasegli za 200 milijonov evrov nezakonito pridobljene lastnine. Med tem zaseženim premoženjem so bili dragi avtomobili, stanovanja, hiše ter podjetja, ki so jih Šarić in njegovi sodelavci kupovali z nezakonito pridobljenim denarjem.
Pred štirimi leti so srbske oblasti zasegle njegovo razkošno vilo v Novem Sadu. Vila se razprostira na skoraj 1000 kvadratnih metrih. Imela naj bi kar 20 kopalnic, tri savne in turško kopel. Nahaja se v elitnem predelu Novega Sada, na dvorišču pa ima 15 metrov dolg bazen, košarkarsko igrišče in diskoteko. V drugem nadstropju hiše je imel Šarić svoj prostor za sprostitev, kjer je imel večji casino, igralnico z avtomati ter nekaj biljardnimi mizami. V kleti razkošnega in precej kičastega domovanja pa je imel telovadnico in fitnes center.
Hišo je zastražil s tehnično zelo naprednim varnostnim sistemom, imel pa je tudi svoje varnostnike, ki so živeli v hiši nasproti te vile. Tam je bila kontrolna soba, povezana s 14 varnostnimi kamerami, od koder so varnostniki 24 ur na dan nadzirali Šarićevo domovanje.
Oktobra 2011 je srbski Blic poročal, da so med večjimi zaseženimi podjetji v lasti Šarića podjetja Tera ing, Mat company ter Mat constection. Pod imenom Mat company so delovali bencinski servisi, diskoteka Municipijum in kavarna. Podjetje Tera ing pa je imelo v lasti številna vozila, delovne stroje ter stanovanja.
Država je večino zaplenjenega premoženja poskušala prodati prek različnih dražb. Več milijonski izkupiček je šel v državno blagajno, nekaj denarja pa je šlo tudi v dobrodelne namene. Kot je julija lani poročal Jutarnji list, je vlada, ki gospodari z zaseženim premoženjem, nekaj Šarićevih nepremičnin ponudila v najem tujim veleposlaništvom. En od Šarićevih objektov v Kragujevcu je sedaj policijska postaja, hiša v Zemunu, ki je bila v lasti Šarićeve žene, pa je sedaj vrtec. Inšpektorat na ministrstvu za finance uporablja precej zaseženih Šarićevih vozil, zasežena vozila pa uporabljajo tudi vojska in zdravstveni domovi. Vila v Novem Sadu, kjer naj bi Šarić živel preden je pobegnil v tujino, je postala oddelek otroške bolnišnice v Novem Sadu, kjer se zdravijo otroci, ki imajo raka. V hiši, kjer je Šarić na 400 kvadratnih metrih razkošja prirejal zabave, pa je sedaj center za socialno delo ter varna hiša za otroke.
Marca 2009 sprejet zakon, ki omogoča zaseg premoženja
Srbija je marca 2009 sprejela zakon o odvzemu nelegalno pridobljene lastnine, ki omogoča odvzem premoženja obsojenim ali pa osumljenim kriminalcem, če ne morejo dokazati, da so ga pridobili zakonito. Večino zaseženega premoženja je takrat romalo na dražbo, denar od prodaje pa v državno blagajno.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.