Mafijski boter Darko Šarić, ki se je v torek predal srbskim oblastem, bo prvič pred sodnika stopil 24. marca. Tožilec za organizirani kriminal Miljko Radisavljević je za Blic dejal, da bodo Šarića zaslišali o tem, kako je pobegnil iz države, kje se je skrival in kdo mu je pomagal. Na zaslišanju na specializiranem sodišču, ki je Šariću odredilo 60-dnevni pripor, je Šarić le na kratko spregovoril in dejal: "Malo sem utrujen."
Kdo mu je pomagal?
Jasno je, da je Šariću nekdo pomagal, da je opral denar, privatiziral podjetja in pridobil številne nepremičnine. Postavlja se vprašanje, kdo, je po prijetju mafijskega šefa v posebni oddaji na televiziji B92 komentiral minister za pravosodje Nikola Selaković.
Vsekakor ima Šarić nekatere ključne informacije, ki bi se zdaj lahko razkrile, je prepričan Selaković. ''Organiziran kriminal povezuje kriminalne združbe in nekatere dele države. To, kar je v tem procesu izjemno važno je, da so ogromno količino denarja oprali v Srbiji in v Črni gori. Nekdo je to pranje denarja v Srbiji omogočil in vprašanje je, kdo? Nemogoče je, da nekdo upravlja s tako veliko količino denarja, pa da nihče ne vpraša: od kod ti denar. Dejstvo je, da bo ta proces odkril številne stvari, mnoge zadeve pa se bodo zaključile,'' je o svojih pričakovanjih spregovoril Selaković.
Po njegovem mnenju je zagotovo obstajala povezava med Šarićevim klanom in nekaterim delom države. Spomnil je, da so jim odvzeli več nepremičnin in zemljišč, v ''krajih, za katere še ni nihče slišal''. Do tja so bile načrtovane ceste in drugi infrastrukturni projekti, prek katerih bi se lahko nekateri okoristili. Selaković meni, da je to lahko počel le s pomočjo nekaterih državnih uradnikov. Dodal je še, da je Šarićev klan pokupil tudi številna podjetja in da jih je veliko propadlo. ''To, kar nas zanima je, ali je kdo pri tem pomagal. In če da, kdo,'' je dodal minister.
''Na en del politične zgodbe smo postavili piko. Odlično sodelovanje Srbije in Črne gore je dalo rezultat. V preteklosti se je govorilo, da ima Črna gora vlogo pri skrivanju Šarića. Mislim, da smo s tem zdaj zaključili,'' je v pogovoru za B92 dejal pravosodni minister.
Kako globoke so bile Šarićeve korenine v srbski politiki?
Nedavno so zaslišali nekdanjega šefa kabineta Ivice Dačića, Branka Lazarevića, pojavile so se špekulacije o povezavi premierja in notranjega ministra s Šarićevim kartelom. Selaković je za televizijo dejal, da so to le špekulacije, a odgovore na ta vprašanja lahko poda prijeti Šarić.
''To lahko pove samo obtoženi Šarić in nihče drug. Mi lahko samo predpostavljamo,'' je dejal minister in dodal, da so se v predvolilnem času v Srbiji pojavljale številne zgodbe o takšnih in drugačnih povezavah.
V Srbiji Šarićev klan opral kar štiri milijarde dolarjev?
Med tem ko srbski mediji ugibajo, koga vse bo Šarić potopil, je jasno, da še tako natančna preiskava ne bo ugotovila, koliko umazanega denarja je bilo v zadnjih 15 letih prineseno v državo in prek katerih podjetij. Najbolj skromne ocene, ki jih navaja beograjski dnevnik Danas, so, da je iz mafijskih poslov letni dobiček milijarda dolarjev, najmanj štiri milijarde pa so bile oprane v Srbiji. Možno pa je, da je vsota vsaj dvakrat višja.
So ga ujeli v Venezueli?
Minister Selaković in tožilec Radisavljević sta v pogovoru za B92 spregovorila tudi o sami akciji prijetja oziroma predaje Šarića. Selaković je pojasnil, da se je narko kralj gibal v štirih državah Južne Amerike. O prijetju so začeli razmišljati šele, ko so ugotovili, kako se giblje iz ene v drugo državo. A nato je Šarić prek odvetnika predlagal predajo. Imel je sicer dva pogoja, ki pa se nista nanašala na sodni proces, zato govorijo o brezpogojni predajo.
''Šarić nima nobenih koristi, ker se je predal. Edina pogoja pri predaji sta bila, da v Srbijo pride prek Črne gore in da se mu na mednarodnem območju letališča v Podgorici omogoči srečanje z odvetnikom in družino,'' je pojasnil Selaković in dodal, da bi bil sicer presenečen nad predajo, če ne bi poznal delovanje posebne skupine.
Tožilec pa je ocenil, da vsekakor gre za prijetje in ne predajo. Razvoj dogodkov ga ni presenetil in lahko bi predvidevali, da bo zgodba imela takšen zaključek.
Nihče od sogovornikov pa ni želel potrditi špekulacij, da so Šariča ujeli v Venezueli.
Letalo priletelo iz Dominikanske republike?
Let letala, s katerim je Šarić priletel v Podgorico, je izbrisan iz vseh javnih registrov mednarodnega letalskega prometa. Tako ni znano niti, kje je letalo vzletelo, niti koliko dolgo je trajal polet, poroča srbski Blic. Vijesti pa poročajo, da je letalo s Šarićem na krovu priletelo iz Dominikanske republike.
Po besedah Šarićeva zagovornika, ga je na letališču pričakalo deset članov družine, med njimi tudi dva otroka. Z njimi je v prostorih blizu letališke steze preživel pol ure, prav toliko časa je imel tudi za pogovor z odvetnikom.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.