Nekdanji ukrajinski predsednik Leonid Kravčuk je poslancem dejal, da je Ukrajina na robu državljanske vojne. "Po vsem svetu in v Ukrajini se govori o stanju na robu državljanske vojne," je dejal. "To je revolucija. Gre za dramatične položaj, v katerem moramo vsi delati z veliko odgovornostjo," je povedal v svojem, z emocijami nabitem govoru.
Kravčuk je prepričan, da je potrebno nekoliko sprostiti napetosti in sprejeti načrt za rešitev konflikta. "Po tem načrtu bomo morali iti korak po korak in sprostiti napetosti," je dodal. Za svoj govor v parlamentu je od poslancev dobil stoječe ovacije.
Parlament sprejel amnestijo za protestnike, a jo pogojuje
Sicer so v parlamentu razpravljali o amnestiji za številne protestnike, ki so prekršili novo protiprotestniško zakonodajo, zaradi katere bi morali številni protestniki za dolga leta v zapor. Pozno zvečer pa je parlament sprejel zakon, v veljavo pa bo stopil šele, ko bodo protestniki po državi zapustili zasedena vladna poslopja, ki so jih zasedli v zadnjih dneh. S tem ukrepom naj bi omilili napetosti na ulicah, sprejet pa je bil po dnevu zelo intezivnih debat. Za zakon so glasovali poslanci Janukovičeve Stranke regij, opozicijski poslanci pa so se glasovanja vzdržali, saj nasprotujejo pogojevanju.
O amnestiji sta se že pred dnevi dogovorila ukrajinski predsednik Viktor Janukovič in opozicija, a pod pogojem, da aktivisti zapustijo vladne stavbe, ki so jih zasedli v minulih dneh, ter da umaknejo barikade z ulic.
S tem so se na današnji izredni seji strinjali tudi vladni poslanci ukrajinskega parlamenta, ki sicer ne želijo odobriti amnestije za protestnike, ki so storili težja kazniva dejanja. Opozicija pa je zahtevala, da se iz tega pogoja med drugim izvzame Trg neodvisnosti v Kijevu, ki velja za središče protestov.
K izpustitvi aktivistov so v ponedeljek prav tako pozvali protestniki, ki so končali okupacijo ministrstva za pravosodje, potem ko je pravosodna ministrica Jelena Lukaš zagrozila z razglasitvijo izrednih razmer.
Rusija kljub odstopu vlade pomoči ne umika
Ukrajinske oblasti in opozicija medtem nadaljujejo dialog za izhod iz politične krize, je sporočil začasni vodja vlade Sergej Arbuzov. Včeraj je namre na izredni seji parlamenta odstopil premier Mikola Azarov, na njegovo mesto pa je bil začasno imenovan njegov namestnik Arbuzov. Poleg Azarova je odstopil tudi ministrski zbor, ki pa bo lahko še 60 dni opravljal nujne dolžnosti.
Zaradi odstopa vlade pa se nekoliko zapleta pri pomoči, ki jo je decembra lani Ukrajini obljubila Rusija. Gre za okoli 15 milijard dolarjev pomoči, predsednik Valdimir Putin je pomoč odobril, minister za gospodarstvo Aleksej Uljukajev pa je dejal, da bi bilo potrebno počakati na sestavo nove vlade. Putin je včeraj dejal, da bo pomoč odobrena, tudi če bo novo vlado sestavila opozicija, minister pa meni, da bi se morali z morebitnimi novimi oblastmi še dodatno pogovoriti. Danes se mu je pridružil še Putin, ki je dejal, da bo Rusija počakala na oblikovanje nove vlade, hkrati pa je ponovil včerajšnje besede, da bo pomoč Ukrajina vsekakor dobila.
V Ukrajini tudi predstavnika EU
Pri reševanju krize naj bi danes poskusila posredovati tudi visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton, ki je na obisku v državi kljub opozorilom ruskega predsednika Vladimirja Putina Zahodu, da naj se ne vmešava v ukrajinske notranje zadeve. Skupaj z njo je tudi evropski komisar za širitev Stefan Füle.
Podporo protestnikom pa je med tem izrazil ameriški predsednik Barack Obama. "Vsi ljudje imajo pravico svobodno in miroljubno izraziti svojo voljo ter imeti besedo pri svoji prihodnosti," je dejal.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.