Upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je na vlado naslovil dopis, v katerem je opozoril na zaskrbljujoče projekcije financiranja programa in pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Kot opozarjajo, ZZZS po letu 2012 ne razpolaga več s prostimi sredstvi na računih, torej nima več sredstev rezervnega sklada, niti prostih sredstev splošnega sklada. Zato nima lastnega vira za pokrivanje letnih primanjkljajev.
Opozarjajo, da so notranje rezerve v sistemu izvajanja obveznega zdravstvenega zavarovanja v glavnem že izčrpane. Zaradi stalnega zmanjševanja sredstev za izvajanje zdravstvenih storitev so se v finančnih težavah znašli tudi izvajalci.
Upravni odbor ZZZS tudi opozarja, da bodo v prihodnje leto moral prenesti plačilo 84 milijonov evrov. Tako bodo že tretje leto nelikvidni. Letos bo nelikvidnost nastopila okoli 16. decembra.
Iz leta v leto minus
Na ZZZS ocenjujejo, da bo po trenutnih ocenah tekoči nepokriti primanjkljaj v prihodnjem letu znašal 105 milijonov evrov, zaradi dodatnega prenosa stroškov iz letošnjega leta na prihodnje, pa bo ZZZS v prihodnjem letu beležil 140 milijonov evrov minusa.
Po njihovih ocenah bo zavod v letih 2015 in 2016 beležil med 84 in 90 milijonov evrov minusa. Tako bo kumulativni primanjkljaj ob koncu leta 2016 predvidoma dosegel 213 milijonov evrov, kar znaša 13 odstotkov letnih odhodkov zdravstvene blagajne, so še zapisali v dopisu vladi.
Grozi zlom zdravstvenega sistema
Generalni direktor ZZZS Samo Fakin je opozoril, da grozi zlom zdravstvenega sistema. "Ni treba iti daleč, da vidimo, kaj se zgodi, če zmanjka denarja," je dejal in kot primer izpostavil Hrvaško. Hrvaški zdravstveni sistem je po njegovih besedah v kolapsu in država mora skozi proračun zagotavljati dodatni denar zdravstvu, da sploh še deluje.
Pred zlomom zdravstvenega sistema pa svarijo tudi sindikalisti. V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) prav tako menijo, da se bo zdravstveni sistem zlomil, če vlada ne bo hitro ukrepala. Izvršna sekretarka ZSSS Lučka Böhm pravi, da želijo spodbuditi vlado in poslance, da bi še pravočasno preprečili zlom enega od stebrov socialne države. "To je zadnji trenutek, da se odločimo, da je zdravje ena naših prioritet," je dejala. Poročilo ZZZS po njenem mnenju pomeni streznjenje, saj je denarja zmanjkalo.
Böhmova opozarja, da je bil postopek sprejemanja interventnega zakona, ki bi omogočil dodatna sredstva v zdravstveni blagajni in s katerimi so soglašali tudi v zvezi sindikatov, ustavljen, saj v koaliciji niso dosegli soglasja glede ukrepov. Zdaj pa ni videti, da bi vlada pripravljala kakršne koli ukrepe, da bi preprečila zlom zdravstva, je dejala.
Boji se, da "vlada ne ukrepa, ker nekaterim interesnim skupinam v tej državi ustreza, da bi prišlo do zloma obveznega zdravstvenega zavarovanja, saj bi bil to alibi za privatizacijo, ukinjanje pravic in uvajanje nadstandardnih zavarovanj". V ZSSS so prepričani, da bi to povzročilo zaostrovanje revščine, hude socialne stiske in da bi zdravje postalo privilegij bogatih.
Med predlogi ZSSS za reševanje zdravstvenega sistema je enakomernejše vplačevanje prispevkov v zdravstveno zavarovanje, kar je bil tudi eden ključnih ukrepov v interventnem zakonu. Böhmova je opozorila tudi, da državni proračun nič ne prispeva v zdravstveno blagajno, čeprav so bile dvignjene trošarine na več izdelkov, ki predstavljajo grožnjo za zdravje prebivalstva. Poleg tega vidi možnosti optimizacije javnega naročanja, izločitve posrednikov in tako dalje.
Upravni odbor ZZZS je sicer danes na vlado naslovil dopis, v katerem je opozoril na zaskrbljujoče projekcije financiranja programa in pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Vlado opozarja, da bo ZZZS ob nespremenjenih pogojih ob koncu leta 2016 beležil 315 milijonov evrov kumulativnega primanjkljaja. Zato so nujno potrebni sistemski ukrepi, da bi ohranili stabilnost poslovanja ZZZS in celotnega sistema obveznega zdravstvenega zavarovanja.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.