
Pred slabim mesecem je Davčna uprava (Durs) pozvala 23.500 zavezancev, katerih davčni dolg je znašal od 10 do 100 evrov, da čim prej poravnajo svoje obveznosti in se tako izognejo izterjavi.
Zdaj so z Dursa sporočili, da se je izvršbi s prostovoljnim plačilom obveznosti uspelo izogniti 7.675 takšnim dolžnikom, ki so poravnali dolg v skupni višini 304.236 evrov. Pri ostalih se nadaljuje postopek davčne izvršbe.
Na Dursu so pojasnili, da lahko z novim informacijskim sistemom sproti opominjajo in v primeru neplačila v zelo kratkem času izdajo sklepe o davčni izvršbi.
A ker želijo zavezancem približati del davčne kulture, so sredi novembra objavili poziv malim dolžnikom, da se izognejo izvršbi, katere stroški velikokrat presegajo sam davčni dolg. Kot primer so na Dursu navedli zavezanca, ki ima dolg 20 evrov. Ta plača tudi stroške izvršbe, ki pa lahko znašajo najmanj 50 evrov.
Na Dursu tako znova pozivajo k prostovoljnemu izpolnjevanju davčnih obveznosti. ''Zavezance, ki so prejeli opomin, pa opozarjamo, da je obveznosti treba poravnati takoj in v celoti, saj je rok za njihovo plačilo že potekel. To pomeni, da je potrebno, poleg obveznosti, navedenih na opominu, obračunati in poravnati še dodatne zamudne obresti, ki so nastale od dneva izdaje opomina do dneva plačila,'' so sporočili.
Opomina po opominu z Dursa ne pošiljajo, temveč se takoj začne postopek davčne izvršbe, so še opozorili. Na spletni strani Dursa pa lahko najdete tudi spletni kalkulator za izračun zamudnih obresti.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.