
Ne le, da že v prvi vožnji ni dokončal olimpijskega veleslaloma, svoje paradne discipline, slovenskemu smučarju Alešu Gorzi jo je po ponesrečenem nastopu na progi Sises v Sestrieru zagodel še žreb za dopinško kontrolo, saj so mu po prihodu v cilj nadzorniki povedali, da je med tistimi smučarji, ki bodo morali "odtočiti". Črnjan je imel v ciljnem izteku vsega dovolj: "Letos sem bil na svetovnem pokalu že trikrat izžreban, tu pa spet. Ne grem!" je bila njegova prva reakcija, ko je bil še pod vtisom izpada.
Zlato pogoj za poroko
Naslovnice nizozemskih časnikov so preplavili veliki naslovi na račun 31-letne hitrostne drsalke Marianne Timmer, ki je na ZOI osvojila zlato kolajno na 1000 m, potem ko je bila na 500 m zaradi dveh napačnih startov diskvalificirana. Tako je Timmerjeva po osmih letih spet prišla do olimpijskega naslova - nazadnje je v Naganu leta 1998 zmagala na 1000 in 1500 m. Zlata kolajna pa ni vse, kar je Timmerjeva dobila po izjemnem nastopu na 1000 m. Njen fant Henk Timmer, rezervni vratar nizozemske nogometne reprezentance, ji je pred dirko namreč obljubil, da se bo z njo poročil, če se zavihti na olimpijski prestol. Očitno je bila motivacija za zmago dovolj velika ...

Snežna znanstvenica
Ameriška olimpijka Sarah Konrad pa je na zimskih olimpijskih igrah v Torinu razdvojena, in to ne le zato, ker nastopa v dveh športnih panogah - biatlonu in smučarskemu teku. 38-letna univerzitetna profesorica iz Laramieja sicer nadvse uživa v idiličnem okolju italijanskih Alp, a hkrati priznava, da pogreša tudi resno akademsko življenje. "Da, moram priznati, da kakšnih velikih intelektualnih debat pri mizi v času kosila in večerje ravno nimamo," je dejala Konradova, znana tudi kot "snežna znanstvenica", ki poleg napornih treningov pripravlja tudi doktorsko disertacijo na temo ledenikov. "Seveda pogrešam znanstveno raziskovanje, vendar uživam tudi v tem, kar trenutno počnem," je še dodala prva ameriška športnica, ki na zimskih olimpijskih igrah brani barve svoje države v dveh športih.
Preko jamaškega boba do olimpijske kolajne
Verjeli ali ne, nekdanji jamajški reprezentant v bobu je postal dobitnik olimpijske kolajne na zimskih igrah v Torinu. Lascelles Brown, ki je vozil za Jamajko od 1999 do 2004, je na nedeljski tekmi pomagal Kanadi do srebrne kolajne v dvosedu, le mesec dni zatem, ko so mu podelili državljanstvo in je dobil pravico, da v piemontski prestolnici zastopa novo domovino. Browna je za bob navdušila legendarna jamajška ekipa, katere zgodbo so leta 1993 ovekovečili na filmskem platnu v hollywoodskem hitu "Cool Runnings" ali Ledene steze. Jamajčani so po olimpijskih igrah v Calgaryju leta 1988, ko so doživeli prvenec na ZOI, v Torinu še šestič preizkusili srečo v bobu.

Besedni, ne hokejski dvoboj
Na nedeljskem obračunu olimpijskega turnirja so ruski hokejisti povsem nadigrali latvijske z 9:2, vendar je gledalcem bolj kot igra v spominu ostala besedna vojna med latvijskim vratarjem Artursom Irbejem in ruskimi hokejisti. Nekdanji sovjetski bratje, Latvijci in Rusi, sicer nimajo težav z motivacijo na skupnih obračunih, na njihovem prvem olimpijskem dvoboju pa so iskrice kar letele po zraku. Ko je Rus Ilja Kovalčuk zadel prvega od skupno štirih golov, se je obrnil proti Irbeju in nekaj jezno zavpil, kaj natančno, pa tudi po tekmi ni želel razkriti. Povedal je le, da je latvijski vratar dejal nekaj slabega o Rusiji. "Danes so bila čustva v ospredju," je po tekmi dejal Kovalčuk.
Madžari zaupajo slovaškim hokejistom
Anketa, ki jo je izvedla madžarska tiskovna agencija MVK, je razkrila, da je madžarska manjšina na Slovaškem (7,9 odstotka) bolj prepričana v uspeh slovaške hokejske reprezentance na zimskih olimpijskih igrah v Torinu kot Slovaki (7,4 odstotka). Rezultati ankete so prav tako pokazali, da v osvojitev olimpijskega zlata najbolj verjamejo simpatizerji slovaške opozicijske komunistične stranke, 22 odstotkov jih je izrazilo prepričanje, da bodo slavili ravno Slovaki, ki po štirih tekmah predtekmovanja tudi vodijo v skupini B, precej manj zaupanja v svoje hokejiste so izrazili tisti, ki podpirajo slovaško nacionalno stranko (5,7 odstotka). Kar 13,2 odstotka Slovakov in 12,1 odstotka pripadnikov madžarske manjšine pa je prepričanih, da bodo slovaški hokejisti olimpijski podprvaki.
ZOI še vedno ekskluzivni klub
Čeprav se prireditelji ZOI tolčejo po prsih, ker na torinskih igrah sodelujejo športnice in športniki iz rekordnih 80 držav, pa ni vse tako, kot se zdi na prvi pogled. Več kot polovica držav udeleženk je namreč že pred prihodom na ZOI vedela, da nima niti najmanjših možnosti za kolajne. Čeprav afriški smučarji in karibski tekmovalci v bobu zabavajo občinstvo, pa so ZOI ostale ekskluzivni klub, kjer ima največ uspeha 15 severnih držav, ki so dovolj bogate, da si lahko privoščijo vlaganja v drago opremo in infrastrukturo za zimske športe. Le 39 držav od skupaj 203 članic Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) je namreč do zdaj na ZOI osvojilo kolajno.
Prometni zamašek
Olimpijski avtobusi v Torinu, ki niso imeli primerne zimske opreme, so v nedeljo, ko je zapadlo okoli 20 centimetrov snega, povzročili pravi kaos. Zaradi tega številnih ljubitelji zimskih športov niso prispeli na želena prizorišča, saj se avtobusi brez zimskih pnevmatik niso mogli povzpeti na višje ležeča prizorišča, prav tako so zaprli cesto, ki je vodila do tekmovalnega prizorišča smučarskih deskarjev in tako je moralo okrog 3000 navijačev v dolino priti peš.
"Avtobusi so vozili brez zimskih verig, nekateri tudi brez primernih pnevmatik. To je grozno," je dejal pomočnik župana Saliceja Mauro Mannuguzzi. Prireditelji torinskih iger so sicer najeli avtobuse iz vseh sredozemskih držav, da bi tako zagotovili nemoten prevoz športnikom, športnim uradnikom, predstavnikom sedme sile in navijačem.
Modno presenečenje
Miki Ando, najmlajša japonska umetnostna drsalka, bo drsala v kostumu, ki ga je posebej zanjo oblikoval eden najslavnejših japonskih modnih oblikovalcev. Vendar pa ime modnega kreatorja za zdaj ostaja skrivnost, prav tako videz njenega kostuma. "Želimo ohraniti skrivnost, da bo presenečenje toliko večje," je dejala trenerka talentirane mladenke Carol Heiss Jenkins. Miki Ando je edina drsalka, ki je na tekmovanjih že pokazala štirikratni skok, na njenih treningih v zadnjih dveh dneh pa se je zbralo veliko ljudi, ki so ugibali, ali bo mlada drsalka štirikratni skok vključila tudi v olimpijski nastop. Njena trenerka pravi: "Počakajte, pa boste prijetno presenečeni!"
Rahleves se poslavlja

Ameriški smučar Daron Rahlves je po sobotnem devetem mestu na superveleslalomu odločen, da bo po koncu te sezone sklenil športno pot, zagotovo pa bo k tej odločitvi prispeval tudi današnji odstop na veleslalomski preizkušnji. "Ko sem pogledal posnetek sobotne tekme, sem zmajeval z glavo nad svojim načinom smučanja," je dejal Rahlves, ki si je posnetek ogledal skupaj s soprogo Michelle in njunim psičkom Chevyjem. Američan je upal na osvojitev olimpijskega odličja, zaradi neuspeha pa je po njegovih besedah odhod iz smučarskega cirkusa toliko lažji. "Ob takšnih dnevih imam enostavno vsega dovolj ... Pripravljen sem početi tudi druge stvari v življenju," je dejal 32-letni smučar.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.