Moderna civilizacija je na poti k propadu zaradi vse večje ekonomske nestabilnosti in izkoriščanja naravnih virov. To se bo zgodilo v nekaj desetletjih, pravijo strokovnjaki v najnovejši študiji, ki jo je financirala ameriška vesoljska agencija Nasa.
Strokovnjaki so uporabili teoretične matematične modele, da bi napovedali usodo sveta v prihodnjih nekaj stoletjih in ugotovili so, da tudi če uporabijo konzervativne ocene bodo stvari kaj kmalu postale zelo slabe.

Sklicujoča se na dosedanje propade velikih civilizacij – Rimski imperij, Guptski imperij – študija ugotavlja, da so elite velikokrat, kljub opozorilom pred katastrofo, nadaljevale z ustaljenim življenjskim slogom.
Matematik Safa Motesharri je v študiji zapisal, da je proces nastanka in propada cikličen in ga najdemo skozi celotno zgodovino. Njegovo raziskavo v sodelovanju z drugimi znanstveniki tako z naravoslovnega kot družboslovnega področja je financiral Nasin Goddard Space Flight Center.
Raziskoval je faktorje, ki bi lahko pripeljali k propadu civilizacije – od rasti populacije do klimatskih sprememb. Ugotovil je, da lahko ti faktorji pripeljejo k zlomu zaradi ''izrabljanja naravnih virov’’ in ’’ekonomskega razslojevanja družbe na elite in mase''.
Ugotovil je, da je moderna civilizacija ''že dolgo časa na trenutno še vzdržni poti, ampak tudi z uporabo optimalne hitrosti izčrpavanja in začenši z majhnim številom elit, bodo te elite s časoma porabile preveč, to pa bo privedlo k lakoti mas in na zadnje k zlomu družbe''.
K sreči v študiji še dodaja, da se je najhujšemu možnemu scenariju možno izogniti, a za to bi morale elite znova vzpostaviti gospodarsko ravnovesje. Treba bi bilo tudi zmanjšati potrošnjo naravnih virov in ustaviti hitrost rasti populacije.
KOMENTARJI (155)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.