Premierka Alenka Bratušek je v odzivu na odločitev ustavnega sodišča, da razveljavi zakon o davku na nepremičnine, državljanom "zažugala" s še ostrejšimi in bolj bolečimi ukrepi. Proračunsko luknjo, ki je s tem nastala, bo namreč tako ali drugače treba zapolniti. Kakšni ti ukrepi bodo, še ni povedala, načrte bodo namreč najprej preučili v krogu koalicije.
Kljub neznankam se je sindikalist Branimir Štrukelj že odzval. Opozoril je, da javni uslužbenci ne bodo pristali na možnost, da bi alternativne rešitve za izpad proračunskih sredstev iskali v odpuščanju ali zniževanju plač v javnem sektorju. "Nikakor nismo pripravljeni plačati te šlamastike, ki se je zgodila vladi."
Predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja dodaja, da bi bilo na robu absurda, da bi sedaj, ko tega davka ni, metali na cesto vzgojitelje, učitelje, medicinske sestre, policiste in vojake. "Če pa je kljub temu to osnovna ideja, ki se kaže navsezadnje skozi pritiske, ki jih sedaj čutimo v pogajanjih za socialni sporazum, potem se ne more zgoditi kaj drugega, kot da bo prišlo do konflikta," je napovedal.
Trdno je namreč prepričan, da je javni sektor za izhod iz krize prispeval že veliko in da ni več nobenega prostora za zmanjševanje plač.
Pri tem ima podporo prvaka DeSUS Karla Erjavca, ki pravi, da za nobeno ceno ne bo pristal na posege v pokojnine ali socialne transferje, pa tudi ne v plače javnih uslužbencev. "Saj oni to vedo, da ne bomo popustili, in tukaj ne bodo iskali virov," je prepričan.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.