
Reševanje ciprske krize bo še dražje, kot je kazalo doslej. Reševanje na račun velikega bančnega sektorja obubožane države bo namesto ocenjenih 17,5 milijarde stalo 23 milijard evrov, je mogoče razbrati iz dokumenta kreditodajalcev, ki je prišel v roke nekaterih medijev. Torej več kot je vredna celotna ciprska ekonomija.
Nov razrez reševalnega računa tako pravi, da bo moral Ciper v zameno za deset milijard sredstev EU in IMF najti kar 13 milijard evrov, namesto doslej znanih 7,5.
Tiskovni predstavnik ciprske vlade Christos Stylianides je dejal, da je bil znesek 17,5 milijarde dogovorjen že novembra, vmes pa se je povečal. Kriva naj bi bila neodločnost in strah pred odgovornostjo prejšnje vlade.
Analitiki se zdaj sprašujejo, kako bo Cipru uspelo zbrati ta znesek, če so bile velike težave že s 7,5 milijardami. Med drugim naj bi na vrsto za prodajo prišle državne zaloge zlata.
"Zvišanje zneska razkriva dejanske razsežnosti ciprskih težav," je dejal analitik Jonathan Loynes iz Capital Economics.
Cipru kaže slabo, njihovo gospodarstvo naj bi se letos skrčilo za 10 odstotkov. "In to v primeru, da ne bo novih pretresov. V najslabšem primeru pa je lahko krčenje tudi 20-odstotno," pa dodaja analitik nemške Commerzbank Christoph Weil.
Analitik BYN Mellon Simon Derrick pa meni, da so tudi napovedi o okrevanju Cipra v prihodnjih dveh letih veliko preveč optimistične. "Ciprsko ekonomijo sta poganjala bančništvo in turizem. Davčne oaze ne bodo obnovili, turizem pa tekmuje s cenovno ugodnejšo Turčijo."
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.