Na večnem nogometnem derbiju med Mariborom in Olimpijo se je zgodil zgražanja vreden dogodek s pretepanjem, vdorom navijača na igralno površino, izgredi in celo obračunom navijačev s policijo, so povedali na okrogli mizi z naslovom Preprečevanje diskriminacije in nasilja na športnih prireditvah, ki sta jo pripravila Sindikata športnikov Slovenije (SŠS) in Sindikata profesionalnih igralcev nogometa Slovenije (Spins).
"Z dvigom rdečega kartona so nogometaši 1. SNL pred začetkom tekem pozvali gledalce in navijače na tribunah k športnemu navijanju, brez diskriminatornih vzklikov ali nasilja. Na žalost njihov poziv, vsaj na večnem derbiju med Mariborom in Olimpijo, ni bil uslišan," je uvodoma dejal moderator Marko Levovnik.
Na derbiju so imeli policisti polne roke dela, ki so morali celo med tekmo izprazniti del stadiona z Olimpijinimi navijači. V izgredih je bil poškodovan 33-letni Ljubljančan, lažje pa je bilo poškodovanih tudi nekaj policistov. Policija je po tekmi nekaj plačilnih nalogov izdala tudi domačim navijačem, saj so želeli zapustiti stadion in obračunati z gostujočimi navijači. Eden izmed voditeljev navijačev je celo po ozvočenju pozival k nasilnemu preboju prek policijske blokade.
Koordinator dejavnosti v okviru mednarodne mreže Fare je v Sloveniji od lani inštitut Spolint Milana Hoste, ki je opozoril, da je to, kar je dandanes v medijih glede nasilja navijačev, le vrh ledene gore. "Gre za težko verbalno nasilje, psihološko in tudi fizično nasilje, ki je prisotno že na tekmah mladih," je opozoril Hosta. Predsednik SŠS in Spinsa Dejan Stefanović je dejal, da se ob vseh minulih dogodkih sprašuje, ali so akcije opozarjanja na nasilje na stadionih sploh učinkovite. Po mnenju sindikatov je potrebno takojšnje ukrepanje proti kakršnemu koli nasilju.
Policisti: Treba bi bilo tudi izobraževati in komunicirati
Generalni direktor direktorata za policijo in druge varnostne naloge Miroslav Žaberl je dejal, da policijo zelo veseli akcija Pokažimo nasilju rdeči karton. "Če kdo misli, da bomo zgolj s spremembo zakonodaje rešili problem huliganstva, se moti. Le s preventivo bomo dosegli zastavljene cilje. Po mojem rešitev ni v represijskih policijskih ukrepih, temveč sta bolj pomembna izobraževanje in komunikacija," je dejal Žaberl in pojasnil oba nova ukrepa v sistemski prenovitvi policijske zakonodaje, ki gre jutri v prvo obravnavo v državnem zboru.
Ker je po njegovem treba ekstremne posameznike izločiti z naslednjih prireditev, bodo imeli policisti nekaj več pooblastil. Ob kršitvah bodo lahko izrekli enoletno prepoved obiskovanja športnih prireditev, drugi ukrep pa je namenjen skupinam, ki že med prihodom na neko prireditev kršijo javni red in mir. Policist bo takšnim lahko ustno odredil prepoved udeležbe, ukrep pa preneha, ko je prireditve konec. "Menimo, da bomo lahko na ta način odstranili vsaj tiste najbolj deviantne navijače, a dejstvo je, da le z represijo tega problema ne bomo rešili," meni Žaberl. Vodja oddelka za javni red in mir pri policiji Alojz Senčar je dejal, da policisti veliko delajo pred samimi prireditvami v smislu preventive.
V. d. direktorja direktorata za šport Drago Balent je ob tem dejal, da je šport preslikava stanja v družbi na sploh in da do zdaj očitno pri preprečevanju nasilja nismo bili dovolj učinkoviti. Podpredsednik NZS Stane Oražem se je strinjal z vsemi, ki so poudarili, da je problem zelo kompleksen. Dodal je, da je NZS v preteklosti že naredila več akcij v smislu preventive; na nacionalni ravni so opredelili ničelno toleranco do izgrednikov, zaposlili so svetovalca za varnost Željka Pavlico. "Zanima me, na kakšen način preprečiti posamezniku, ki je v preteklosti že storil določeno dejanje nasilja ali diskriminacije, da tega ne stori ponovno," je vprašal Oražem. Pavlica je poudaril, da je po njegovem pri reševanju teh težav najpomembnejša komunikacija z navijači.
Na rokometnih tekmah težav ni
Milan Germ, vodja varovanja na Eurobasketu 2013, je pozdravil spremembe zakona in dejal, da bo ta zanje pomenil lažje delo in nadzor prihodnje leto na košarkarskem evropskem prvenstvu. Predstavil je priprave na EP in poudaril, da bo ključno dobro sodelovanje s policijo.
Goran Cvijić z RZS pa je povedal, da za zdaj k sreči s fizičnim nasiljem na rokometnih tekmah še nimajo težav. Pri RZS problem urejajo s pravilnikom, ki omogoča, da sodnika in delegat ob morebitnem verbalnem nasilju prekinejo tekmo. Poleg tega morajo starši vseh otrok, ki se vpišejo v rokometne klube, vsako sezono podpisati kodeks obnašanja. "Delamo sistematično, a se zavedamo, da to ni dovolj," je dejal Cvijić.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.