Dan potem, ko je ob obali Južne Koreje potonil trajekt, na krovu katerega je bilo 459 ljudi, je uradno mrtvih 14 ljudi, več kot 280 pa jih še vedno pogrešajo. Ujeti naj bi bili v notranjosti potopljenega trajekta.
Danes je nad morsko gladino mogoče videti le še manjši del trajekta, a reševalci kljub temu hitijo z delom. Na kraju je okoli 500 potapljačev, 171 ladij in 29 letal, reševanje pa jim otežujejo slabo vreme, motna voda in močni tokovi. Reševalne ekipe si v notranjost trajekta prizadevajo speljati cev z zrakom. "Če rešimo enega samega preživelega, se ne smemo vdati," je povedal eden od reševalcev.
Svojci oblastem očitajo, da so prepočasne
Pogrešani so večinoma dijaki gimnazije iz okolice Seula. Bilo jih je 325, spremljalo pa jih je 14 učiteljev. Njihovi starši so noč večinoma preživeli na tleh avle gimnazije in čakali novice. Zjutraj so jih odpeljali v pristanišče.
Obupano se sprašujejo, ali so oblasti res storile vse, kar je v njihovi moči, in vztrajajo, da bi se morale bolj potruditi. "Reševalna akcija sploh ne poteka več. Ko smo prispeli tja, so preprečevali iztekanje nafte. Mediji poročajo, da je reševalna akcija v teku, a to je laž! Strašno sem jezen," je povedal oče enega od pogrešanih otrok, ki je skupaj s še 10 starši, potapljačem in novinarjem najel čoln, da jih je popeljal na kraj dogodka.
"Dobite mojega otroka ven iz te ladje. Živega ali mrtvega!" je pozval eden od očetov.
"Pod vodo je moj otrok! Če bi lahko, bi se naučila potapljati in bi šla sama ponj," pa je povedala neka mama.
Kraj nesreče je danes obiskala tudi južnokorejska predsednica Park Geun-Hye. Reševalce je pozvala, naj pohitijo, saj časa zmanjkuje, kritična pa je vsaka minuta oz. sekunda, svojce pa, naj ne obupajo do zadnjega trenutka. Obširno je odgovarjala na njihova vprašanja in zagotavljala, da delajo vse, kar je v njihovi moči, da bi našli preživele.
A besni starši se zavedajo, da je upanja za preživele vse manj in krivce vidijo v oblasteh. Južnokorejskega premiera Chung Hong-wona so tako morali pred njimi zaščititi njegovi varnostniki, saj je vanj priletela plastenka vode. Nek oče pa je celo udaril enega od odgovornih.
Kapitan ladjo zapustil med prvimi: 'Žal mi je'
Svojci so od lastnikov trajekta prejeli zgolj opravičilo za nesrečo, ne pa tudi pojasnila, zakaj je do nje prišlo. Kot možni vzrok se omenja tehnična okvara.
19-letnik, ki je delal v kavarni na trajektu, je povedal, da je voda vdrla v notranjost kmalu potem, ko je bilo slišati glasen pok. "Trajekt se je močno nagnil, stvari so začele padati, ljudje vpiti. Naenkrat nismo mogli več odpreti vrat, " je povedal Song Jeecheon. Dodal je tudi, da potniki sprva niti niso bili preveč prestrašeni, saj večina ni verjela, da bi tako velik trajekt lahko potonil.
Med tistimi, ki so bili rešeni najprej, naj bi bil tudi kapitan trajekta, 69-letni Lee Jun-seok. Pozneje se je vrnil s helikopterjem in pomagal pri reševanju, preiskovalci pa so ga že zaslišali. "Zelo mi je žal in sram me je. Ne vem, kaj naj rečem," je dejal medijem. Grozijo mu obtožbe za nenaklepni uboj in kršitev pomorskih zakonov, prav tako mu ni v ponos dejstvo, da je med prvimi zapustil ladjo.
Umrli, ker so sledili navodilom, naj ostanejo na svojih mestih?
Žalostno dejstvo pa je, da mnogi potniki niti niso imeli priložnosti za rešitev. Sledili so namreč navodilom posadke, naj ostanejo na svojih mestih, češ da pomoč prihaja. "Spraševali smo se, ali se ne bi premaknili in skušali priti s trajekta. Toda zagotavljali so nam, da bo pomoč prišla v desetih minutah," je Huh Young-Ki povedal za televizijo News Y. "Če bi nam naročili, naj zapustimo trajekt, bi nas veliko več skočilo v morje," je povedal eden od preživelih dijakov.
Po navedbah strokovnjaka, vodje inštituta za potapljanje, Chung Young-Hyuna, je bilo za potnike gibanje skoraj povsem nemogoče, ko se je trajekt nagnil za 90 stopinj. "Tla postanejo zid in zidovi postanejo tla. Elektrike ni več in v popolni temi bi bilo za vsakogar izjemno težko ugotoviti, kam je treba iti," je povedal.
Da evakuacija trajekta ni potekala dobro, je priznal tudi vodja združenja za varnost na morju Bae Min-Hoon. "Kaže, da je bila zapravljena dragocena prva ura z navodilom potnikom, naj ostanejo v kabinah," je dejal.
'Mama, naj ti povem, da te imam rad'
Številni starši so za nesrečo izvedeli, ko so prejeli SMS sporočila, ki so jih s potapljajoče ladje pošiljali njihovi otroci. "Oče, ne morem ven. Na hodniku je polno otrok, trajekt pa je preveč nagnjen. Ampak ne skrbi. Na sebi imam rešilni jopič, pomoč pa že prihaja," je zapisala gimnazijka, ki je še vedno pogrešana.
"Mama, naj ti povem, preden ne bom mogel več, da te imam rad," je zapisal dijak, ki so ga medtem že rešili.
"Na ladji je še nekaj ljudi. Ne vidim popolnoma nič, čista tema je. Tu je nekaj moških in žensk, ženske kričijo," piše v tretjem sporočilu svojcem.
"Tu so še vedno ljudje. In nismo mrtvi, prosim povej to naprej," pa je nek dijak napisal svoji mami.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.