Kot poročajo angleški mediji, raziskovalci pravijo, da bi v centru poskušali realno oceniti naše možnosti preživetja ob izjemno hitrem razvoju biotehnologije, nanotehnologije, umetne inteligence, ekstremnih klimatskih sprememb in morebitnih jedrskih vojn. V ospredje bi postavili prav umetno inteligenco, saj bi prav ta po njihovem mnenju lahko z razvojem inteligentnih sistemov nenadoma najbolj resno ogrozila človeško raso.
Lahko prizori iz filmov postanejo resničnost?
Eksponentna rast zmogljivosti računalnikov bo sčasoma dosegla kritično točko, ko bo tako imenovana umetna inteligenca omogočila, da bodo računalniki sami začeli programirati ter razvijati tehnologijo v svojo korist, so prepričani.
"Pomislite, kakšen boj za surovine bi se lahko vnel med dominantnimi vrstami,“opozarja Huw Price, filozof z univerze v Cambridgeu. "Za primer lahko vzamemo gorile. Razlog za njihovo izumrtje ni ta, da smo ljudje sovražni do njih, pač pa ta, da mi upravljamo, nadzorujemo in spreminjamo okolje tako, kot nam najbolj ustreza. Žal pa naš način spreminjanja okolja ogroža njihovo preživetje,“ je pojasnil.
V centru bi sodelovali strokovnjaki z različnih področij, tako računalništva in znanosti kot tudi pravni strokovnjaki. "Na neki prelomni točki, do katere bo morda prišlo že to ali pa naslednje stoletje, se bomo morda morali soočiti z eno od največjih sprememb v zgodovini vesolja – umetna inteligenca bo ušla zakonom biologije,“ pravi in dodaja, da glede na pustošenje, ki ga povzročamo, očitno narava tudi nas ni predvidela. "Zato tudi mi ne bi smeli jemati umetne inteligence za samoumevno,“ je prepričan.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.