Za DeSUS bi bila ukinitev letnega dodatka nesprejemljiva, je po sestanku s predstavniki Zdusa dejal predsednik DeSUS in zunanji minister Karl Erjavec. Po njegovih besedah bi bilo 90 milijonov evrov, kot bi privarčevali s takšnim ukrepom, mogoče najti drugače, na primer s kriznim davkom.
Osebno tudi ne podpira možnosti, da bi namesto letnega dodatka uvedli draginjski dodatek, katerega finančni učinek bi bil približno 20 milijonov evrov. Lahko bi se namreč zgodilo, da bi se "nekoč draginjski dodatek ukinil, tako da bi upokojenci ostali tako brez draginjskega kot brez letnega dodatka".
Znotraj koalicije je ob tem vprašanju napetost, je povedal. A spomnil je na besede notranjega ministra in predsednika DL Gregorja Viranta, da ostaja prostor za kompromis. "Tako pričakujem, da bomo jutri, ko bo seja vlade, zbližali ta stališča," je ocenil. Pričakuje, da bo koalicija "v teh dneh uvidela, da ukinitev letnega dodatka ni dobra rešitev" in da bo opustila razmišljanje o takšnem ukrepu.
"Za pokojnine smo plačevali dolga leta"
Po besedah predsednice Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) Mateje Kožuh Novak je "neetično, da vlada razmišlja o rešitvi, ki bi obremenila najbolj revne prebivalce države. Ne dovolimo, da rešujejo državo na ramenih najbolj revnih." Pač pa vlado pozivajo, da razmisli o uvedbi kriznega davka, ki bi ga plačevali vsi, vendar sorazmerno glede na dohodke, je dejala.
V javnih pismih premierki Alenki Bratušek ter ministrici za delo, družino in socialne zadeve Anji Kopač Mrak je ponovila, da so za pokojnine vplačevali dolga leta, ''celo invalidsko upokojeni so vplačevali v povprečju 29 let''. Po njenih besedah so 13 let dovoljevali politikom, da so jim krčili z ustavo zagotovljeno pravico, zdaj pa prosijo, naj vztrajajo pri odločitvi, da se pokojnine ne bodo več krčile.
KOMENTARJI (239)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.