V ponedeljek se je iztekel rok, do katerega naj bi proruski aktivisti v Ukrajini odložili orožje, a tega niso storili, zato so oblasti v Kijevu napovedale akcijo proti upornikom, ki so na vzhodu države zasedli več vladnih zgradb. Začasni predsednik Oleksander Turčinov je podpisal ukaz za začetek operacije.
Včeraj se ni zgodilo še nič, danes pa je Turčinov dejal, da je operacija, v katero je vključen tudi bataljon ukrajinske vojske, že v polnem teku. Podrobnosti ni pojasnil, razen da ukrajinske sile delujejo severno od Donecka. Zatrdil je, da bodo akcijo izvedli na "odgovoren in primeren" način. "Cilj je, da zaščitimo državljane pred teroristi, ki želijo razkosati to državo," je dejal. "Rusija je imela in še vedno ima nasilne načrte, želijo zanetiti ogenj ne le v Donecku temveč na celotnem jugu in vzhodu Ukrajine," je še poudaril.
Vodja ukrajinskega varnostnega in obrambnega sveta Andrij Parubij je povedal, da so na "fronto" napotili prve enote novo oblikovane nacionalne garde, ki jo sestavljajo predvsem prostovoljci iz samoobrambnih skupin, ki so se oblikovale med lanskimi protesti na kijevskem Trgu neodvisnosti. General Valerij Krutov, ki vodi ofenzivo, je zagrozil, da bodo oboroženci, ki ne bodo položili orožja, uničeni. Dodal je, da skrajneže podpira več sto vojakov iz sestava ruske vojaške obveščevalne službe GRU.
V mestu Slavijansk, kjer so proruski separatisti zasedli vladne ustanove, so se že vneli spopadi med uporniki in ukrajinskimi silami, pri čemer je bilo več ljudi ranjenih, je povedal predstavnik separatistov. Dejal je, da se "samoobrambne sile" na območju pripravljajo na še obsežnejše spopade.
Na cesti v Slavjansk stoji 20 tankov in oklepnih vozil ter sedem avtobusov z okoli 100 pripadniki posebnih enot. Konvoj se nahaja v kraju Izjum, približno 40 kilometrov severno od Slavjanska. Tam so postavili nadzorno točko, kjer pregledujejo vsa vozila na poti v Slavjansk. Župan Vjačeslav Ponomarjov je sporočil, da so ukrajinske sile obkolile mesto. T. i. samoobrambne sile zaradi tega utrjujejo barikade na ulicah in na cestah, ki vodijo v mesto. "Pripravljamo se. Če bodo poskušali vstopiti, jih bomo ustavili," je bil odločen.
Kljub temu, da je ukrajinska policija sporočila, da so se protestniki v mestu Kramatorsk, ki leži severno od Donecka, prostovoljno predali, so z vojaškega letališča, ki naj bi ga zavzeli ukrajinski vojaki, poročali o eksplozijah. Po neuradnih podatkih naj bi bili ubiti štirje pripadniki ljudske milice. Območje preletavajo trije helikopterji, blizu oporišča pa se je zbrala množica ljudi, nekateri med njimi so oblečeni v uniforme. Tudi Turčinov je potrdil, da so ukrajinski vojaki zavzeli vojaško letališče. Priče trdijo, da so na letališče prispele okrepitve ukrajinskih sil.
Pretepena dva kandidata za predsednika
Medtem pa so skrajneži pretepli dva predsedniška kandidata Olega Careva in Mihaila Dobkina. Careva so napadli po nastopu na televiziji ICTV. Iz njegove pisarne so sporočili, da so ga policisti z veliko težavo iztrgali iz rok razjarjene množice, njegovo zdravstveno stanje pa naj bi bilo resno.
Skrajneži so tudi blokirali stavbo, v kateri ima televizija svoj sedež, med drugim pa tudi prerezali gume na avtomobilu predsedniškega kandidata.
Po napadu je Carev dejal, da se pod nobenimi pogoji ne bo umaknil iz boja za predsedniški položaj. "Miroljuben dialog med oblastmi in vsemi prebivalci te države, iskanje kompromisa in razumevanje so edina pot za rešitev politične krize," je dejal.
Ob praktično istem času pa je bil napaden tudi Dobkin, ki se je peljal na isto televizijo kot Carev. Tudi on bi se moral udeležiti pogovorne oddaje, katere gostja je bila tudi nekdanja premierka in prav tako kandidatka na predsedniških volitvah Julija Timošenko. Zamaskirani neznanci so ustavili in poškodovali njegovo vozilo in njegove pomočnike. Dobkina so poškropili z zeleno antiseptično raztopino in moko. Napad naj bi izvedli pripadniki srajno desnega gibanja Pravi sektor.
Tako Carev kot Dobkin sta sama oddala vlogi za kandidaturo na volitvah, ki so razpisane za 25. maj. Registriranih je 23 kandidatov.
V spodnjem videoposnetku si lahko pogledate napad na predsedniškega kandidata Olega Careva.
V Kijevu direktor Cie
ZDA so priznale, da je bil med koncem prejšnjega tedna v Kijevu direktor ameriške obveščevalne agencije Cia John Brennan. Pojasnile so, da je šlo za povsem običajen obisk, ki je le del njegove turneje po Evropi. Janukovič je že pred ameriško potrditvijo obiska Brennana obtožil, da je ukazal zatrtje proruskih aktivistov na vzhodu države, Cia pa je to zanikala. "Običajno ne komentiramo obiskov direktorja Cie, vendar pa zaradi izrednih okoliščin in zardi napačnih obtožb Cie, ki jih izrekajo Rusi, lahko v tem primeru potrdimo, da je bil direktor v Kijevu," je dejal predstavnik Bele hiše Jay Carney. Pojasnitev narave tega obiska je zahteval tudi ruski zunanji minister Sergej Lavrov.
Včeraj je bivši šef ukrajinske obveščevalne službe SBU Aleksander Jakimenko, ki je službo vodil, ko je bil Janukovič predsednik, povedal, da je njegov naslednik Valentin Nalivajčenko dvojni agent, ki dela za Cio. "Nalivajčenka so rekrutirali, ko je bil generalni konzul v Washingtonu," je dejal Jakimenko, za katerim je bil razpisan priporni nalog.
Putin Obami: Da bi mi netili spore v Ukrajini? To so samo špekulacije
Potem ko so proruski aktivisti v desetih mestih na vzhodu nemirne Ukrajine okupirali več uradov in drugih javnih ustanov, je ameriški predsednik Barack Obama svojega ruskega kolega Vladimirja Putina po telefonu pozval, naj uporabi svoj vpliv in separatiste na vzhodu Ukrajine pripravi do tega, da bodo odložili orožje in prenehali z napadi na ukrajinska upravna poslopja.
Putin je zanikal, da bi Moskva prilivala olje na ogenj, to naj bi bile zgolj "špekulacije", in medijsko poročanje označil za "nezanesljivo".
Iz Washingtona so sporočili, da je bil "odkrit in direkten" pogovor med predsednikoma opravljen na rusko željo.
Zunanji ministri EU so medtem včeraj razširili seznam ljudi, za katere v okviru sankcij zoper Rusijo zaradi vmešavanja v razmere v Ukrajini, veljajo posebne omejitve. Sankcije so bile uvedene po ruski priključitvi Krima. Razmeram v Ukrajini pa se bodo posvetili tudi obrambni ministri povezave.
V Rusiji sicer trdijo, da so razmere na vzhodu Ukrajine posledica vedenja začasne ukrajinske oblasti, ki da ne skrbi dovolj za interese rusko govoreče skupnosti.
KOMENTARJI (499)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.