Poslanci so z 49 glasovi za in 32 proti potrdili t. i. interventni zakon za zdravstvo, ki bo zdravstveni blagajni zagotovil dodatnih 36 milijonov evrov, odprl pa je tudi zdravstvene meje.
Od danes dalje lahko pomoč poiščete pri katerem koli specialistu v Evropi. Ko dobite napotnico za pregled pri specialistu, se lahko sami odločite, kje v Evropi bi ta pregled opravili, plačate račun, nato pa vam doma naša zavarovalnica stroške pokrije, a le do višine, kot bi stal pri nas.
Za operacije pa velja tako kot doslej. Zdravstvena zavarovalnica vam bo stroške za zdravljenje v tujini povrnila le, če pri nas niso mogoče oziroma je čakalna doba predolga.
Namesto 105 evrov 123, namesto 14,17 pa 22,72
Zakon spreminja najnižjo prispevno stopnjo za samostojne podjetnike, ki bodo prispevek plačevali od 60 odstotkov povprečne plače. Za tiste, ki si izplačujejo minimalno plačo, to pomeni zvišanje s 105 na dobrih 123 evrov mesečno.
Prispevki za obvezno zdravstveno zavarovanje se bodo po novem plačevali tudi od avtorskih pogodb in drugih pogodb civilnega prava, in sicer v višini 6,36 odstotka.
Spreminja se višina prispevka za tiste zavarovance, ki si ga sami plačujejo. Ta se bo povišal s 14,17 evra na 22,72 evra, ne pa na 31,81 evra, kot je bilo sprva predlagano.
Prav tako zakon zvišuje prispevne stopnje za zavarovanje za poškodbo pri delu in poklicno bolezen z 0,30 odstotka na 0,53 odstotka za popoldanske samostojne podjetnike pa tudi delavce po pogodbah, kjer bo treba prispevke plačati od vsakega posameznega plačila za opravljeno delo.
Določbe o povišanju prispevnih stopenj začnejo veljati 1. februarja 2014.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.