Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) v letni napovedi, vezani na trg dela, razkriva velike razlike na trgu dela med posameznimi evropskimi državami.
V Nemčiji naj bi se tako stopnja brezposelnosti tudi v prihodnje zniževala in naj bi do konca prihodnjega leta padla pod mejo petih odstotkov, medtem ko naj bi bila v Španiji in Grčiji že okoli 28-odstotna. Stopnja brezposelnosti se bo po napovedih OECD v prihodnje krepila v večjem delu Evrope, med državami, ki se jim obeta padec, pa je navedena Slovenija.
Tudi v prihodnje bo brezposelnost najbolj prizadela mlade. Brezposelnost med mladimi v Grčiji trenutno že presega 60 odstotkov, v Španiji je okoli 55-odstotna, v Italiji in na Portugalskem pa okoli 40-odstotna.
V Sloveniji je dobilo delo več moških kot žensk
Po podatkih slovenskega statističnega urada je stopnja registrirane brezposelnosti v Sloveniji maja znašala 13 odstotkov, kar je 0,3 odstotne točke manj kot aprila, a 1,4 odstotne točke več kot maja lani. Kot v minulih dveh letih se je stopnja tudi letos spomladi zniževala, od februarja letos tako za 0,6 odstotne točke.
Brezposelnost se je maja spet bolj znižala med moškimi kot ženskami: med moškimi z 12,8 odstotka na 12,4 odstotka, med ženskami s 13,8 odstotka na 13,6 odstotka. Od februarja do maja letos se je stopnja brezposelnosti med moškimi znižala za 1,1 odstotne točke, za ženske pa se skoraj ni spremenila (znižala se je za 0,1 odstotne točke). Stopnja registrirane brezposelnosti se je maja najbolj znižala v najmlajši starostni skupini (15–24 let), in sicer z 29,1 na 28,3 odstotka, opazneje pa se je znižala tudi v starostni skupini 55–59 let, s 24,2 na 23,6 odstotka.
Stopnja registrirane brezposelnosti se je znižala v vseh statističnih regijah, najbolj spet v pomurski. V primerjavi s februarjem se je stopnja brezposelnosti v tej statistični regiji znižala za dve odstotni točki, z 19,3 na 17,3 odstotka. Kljub temu pa ostaja stopnja brezposelnosti v tej statistični regiji najvišja. Najnižja stopnja brezposelnosti je bila v gorenjski statistični regiji, 9,6-odstotna.
Maja se je na mesečni ravni znova povečalo število delovno aktivnih, za okoli 2400, na 795.402. Od januarja do maja se je tako povečalo za okoli 6500. Še vedno pa je manj delovno aktivnih kot pred letom dni, glede na maj lani za okoli 21.500.
Število delovno aktivnih se je najbolj povečalo v gradbeništvu, za okoli 800. Ker med zaposlenimi v tej dejavnosti prevladujejo moški, se je tudi število vseh delovno aktivnih moških povečalo (za okoli 1800) v primerjavi s številom vseh delovno aktivnih žensk (za okoli 600).
Število zaposlenih oseb se je glede na april povečalo za 0,3 odstotka, na 700.291, kar je pa še vedno 3,2 odstotka manj kot maja lani. Samozaposlenih je bilo 95.111 oseb, 0,3 odstotka več kot aprila in 1,4 odstotka več kot maja lani.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.