Mandatno-volilna komisija državnega zbora je na današnji seji z 11 glasovi za in nobenim proti sprejela sklep o uvedbi nadzora nad premoženjskim stanjem predsednika Komisije za preprečevanje korupcije Gorana Klemenčiča.
Poslanka SDS Eva Irgl je na seji pojasnila, da so v SDS sklic MVK in nadzor nad premoženjskim stanjem Klemenčiča predlagali zaradi dopisa, ki so ga prejeli poslanci in iz katerega izhajajo netransparentnosti v zvezi z njegovim premoženjem. Glede vrednosti njegovega premoženja je namreč po njenih besedah iz javno dostopnih podatkov razbrati "resen sum", da je prišlo do neznank pri povečanju njegovega premoženja.

Kot je pojasnila Irglova, je bilo ugotovljeno, da njegova nepremičnina po podatkih Geodetske uprave RS (Gurs) nima vrednosti, medtem ko ima drugi del hiše dvojčka ocenjeno vrednost. Predsednik KPK je po besedah poslanke SDS vplačal aro za nakup nepremičnine, nato pa je pred podpisom kupoprodajne pogodbe v lastništvo vstopilo podjetje iz davčne oaze oz. s Cipra. To podjetje je bilo pozneje neodplačno preneseno na 23-letnega Roberta Trampuša, končalo pa je v likvidaciji. Zastavlja se torej vprašanje, ali gre za fiktivno prodajo družbe z vsemi njenimi dolgovi, je dejala Irglova. Po njenem mnenju takšno ravnanje predstavlja sum korupcijskega tveganja.
Maša Kociper (PS) se je dotaknila vprašanja pristojnosti MVK za nadzor nad premoženjskim stanjem predsednika KPK. Zahteva SDS je po njeni oceni zelo nedorečena, saj obsega zgolj povzetek medijskih objav, povezanih s premoženjskim stanjem predsednika KPK. Poudarila je, da mora biti morebitni postopek nadzora izveden pravilno in zakonito. Tudi predsednica komisije Melita Župevc (PS) je opozorila, da bi bilo treba pred odreditvijo nadzora natančno opredeliti, na kakšen način in po kakšnih merilih bo postopek voden in kakšne bodo njegove posledice.
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko, vodja poslanske skupine DL Rihard Braniselj in vodja poslanske skupine SD Matjaž Han pa so ocenili, da je MVK za nadzor pristojen. Han je predlagal, da o predlogu opravijo glasovanje, predsednica komisije pa takoj zatem prekine sejo. V naslednjih dneh naj se nato seznani s poslovniškimi in zakonskimi določili, potem pa MVK začne delo, je še dejal vodja poslanske skupine SD. Člani komisije so nato sprejeli sklep, da se pred uvedbo nadzora razrešijo nejasnosti, povezane z uporabo zakonskih določil.
Klemenčič pričakuje zakonit in korekten nadzor
V 21. členu zakona pa je navedeno, da DZ "s smiselno uporabo določb tega zakona nadzira premoženjsko stanje, sprejemanje daril, nasprotje interesov ter nezdružljivost funkcije s pridobitno dejavnostjo predsednika komisije za preprečevanje korupcije in obeh namestnikov predsednika komisije".
Komisija za preprečevanje korupcije nikakor ne nasprotuje izvajanju nadzornih pristojnosti DZ, vključno s področjem nadzora nad premoženjskim stanjem članov komisije. Je pa upravičeno pričakovati, da se tak nadzor izvrši zakonito in korektno, pa je v odzivu poudaril Klemenčič.
Kot je opozoril, na vseh dosedanjih sejah MVK, na katerih je bilo govora o tej temi, sam še ni imel možnosti odgovoriti na vprašanja in domnevne očitke iz raznih anonimk. Medtem pa posamezni poslanci SDS po njegovih navedbah vsak sklic izrabijo za ustvarjanje vtisa o domnevni spornosti njegovega premoženja. Ob tem poudarja, da listinska dokumentacija, s katero poslanci razpolagajo, takega suma ne potrjuje.
Klemenčič je pojasnil, da sta hišo z ženo kupila na trgu in po tržni ceni. Pravi, da je bila v celoti plačana, ima gradbeno dovoljenje, v zvezi z njo so bile plačane vse dajatve in pristojbine ter je v postopku vpisa na Geodetski upravi RS. "O Cipru in podobnih zadevah sva prvič slišala po pojavu anonimke in očitkov poslanske skupine SDS ter nekaterih glasil," je navedel. Ob tem pa poudarja, da ne ve, kaj se je pozneje dogajalo s podjetjem, od katerega sta nepremičnino kupila.
Sporočil je še, da je izvedel za sporna ravnanja bivše predsednice MVK Sonje Ramšak v svoji prejšnji funkciji. Ta je po njegovih navedbah še pred sklepom komisije in brez pravne podlage oz. nezakonito pridobivala osebne in bančne listine o njem in njegovih družinskih članih za obdobje pred njegovim nastopom funkcije. Kot opozarja, takšnih pristojnosti nimata ne KPK in ne MVK. Takšno početje Ramšakove in predlagateljev zato Klemenčič ocenjuje kot "politično in osebno motiviran pritisk na neodvisno nadzorno institucijo". "Ne glede na to ponavljam, da bom v nadzoru v celoti sodeloval in podal vsa pojasnila, pričakujem pa, da bo ta opravljen po vsaj minimalnih standardih zakonitosti in dostojnosti. Začel se namreč ni tako," je še zapisal predsednik KPK.
KOMENTARJI (197)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.