Tujina

Načrti za zaščitena območja na Antarktiki ponovno padli v vodo

Hobart, 01. 11. 2013 12.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Z zaščito dveh obsežnih morskih območij na Antarktiki za zdaj ne bo nič. Rusija in Kitajska želita več podrobnosti o predlogih, ki so ju pripravile ZDA, Nova Zelandija, Avstralija, Francija in EU.

Antarktika
Antarktika FOTO: Reuters

Načrti za vzpostavitev dveh obsežnih morskih zaščitenih območij na Antarktiki za zaščito naravnega okolja so danes že tretjič padli v vodo, saj sta predloge blokirali Rusija in Kitajska, so sporočili delegati na zasedanju Komisije za ohranitev živih morskih virov na Antarktiki (CCAMLR).

Desetdnevni pogovori na srečanju v avstralskem Hobartu so se torej končali neuspešno, saj se države niso dogovorile o predlogu ZDA in Nove Zelandije o zaščitenem območju v Rossovem morju ter o predlogu Avstralije, Francije in EU o zaščitenem območju na vzhodu Antarktike.

Predlog zaščitenega območja, ki so ga pripravile ZDA in Nova Zelandija, bi pokril 1,6 milijona kvadratnih kilometrov Rossovega morja, ki leži na tihomorski strani Antarktike. Drugi predlog, ki so ga podprle Avstralija, Francija in EU, pa bi zaščitil 1,9 milijona kvadratnih kilometrov obalnih območij na vzhodu Antarktike, ki leži ob Indijskem oceanu.

"Pogovori niso uspeli. Rusija in Kitajska sta želeli več podrobnosti in časa," je povedal neimenovani delegat.

Šlo je za tretji poskus CCAMLR od leta 2012, da se zaščiti območja v Južnem oceanu, za to pa je potrebna podpora vseh 25 članic. Nazadnje so se prizadevanja končala neuspešno julija, ko so ruski predstavniki na srečanju po navedbah organizatorjev podvomili o pravici CCAMLR, da razglasi tovrstno območje. Pogajanja se tako sploh niso začela.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Götterdämmerung
01. 11. 2013 16.10
+4
Slovenija mora nujno takoj poslati Triglav na ekspedicijo, dokler še lahko koloniziramo kakšno ledeno goro. Če bo kdo na Antarktiki ščitil kos svoje domovine, naj bodo to Slovenci, mi učinkovito skrbimo že za naše pragozdove. A je tako težko pristati nekje na Antarktiki in tja zapičiti Slovensko zastavo, če Triglav ne more, bi lahko mogoče tja poslali vsaj jadrnico.
Bedanc123
02. 11. 2013 09.48
To bi bil res projekt za našo mornarico. Ne pa neke boge afričane reševati iz morja.
DarkT
01. 11. 2013 14.53
+4
Američani že osvajajo antarktiko zaradi nafte
Götterdämmerung
01. 11. 2013 16.11
+1
Mi bi lahko pa mogoče kolonizirali ledenike, čez katere bodo tekli naftovodi.
Wortex2
01. 11. 2013 13.39
+18
Počas tk nebodo več meli kej za zaščitit ker bo vse zginlo...