Na Saturnu in Jupitru dežujejo diamanti, menijo nekateri znanstveniki. Ugotovili so, da bi lahko na teh plinskih planetih v vodikovi in helijevi atmosferi lebdeli diamanti, v nižjih plasteh atmosfere pa bi se lahko zaradi ekstremnega pritiska in visokih temperatur dragoceni kamenčki stalili.
''Ne mislimo, da so na planetih kamni veliki kot ledene gore. Mislimo, da so veliki kot pest,'' je dejala raziskovalka Mona Delitsky.
Znanstveniki so pojasnili, da so do te teorije prišli, ker bi lahko visok pritisk spreminjal ogljik v diamante. Ogljikove molekule bi lahko iz zgornjih plasti atmosfere omenjenih planetov padale skozi plasti vodika in helija. Na tej poti bi se ogljik srečal s pritiskom in temperaturami, ki bi ga spremenili v diamante, a ko bi se bližal planetu bi ti isti sili diamante stalili in tako bi prišli do diamantnega dežja.
Spet drugi znanstveniki, kot je William Hubbard z univerze v Arizoni, menijo, da na Saturnu ni dovolj ogljika, da bi se diamanti dejansko oblikovali.
Že dlje časa pa znanstveniki verjamejo, da diamanti obstajajo na Neptunu in Uranu. Še več pa je, po prepričanju znanstvenikov, diamantov na planetih izven našega Osončja. Tako menijo, da je planet okoli 40 svetlobnih let oddaljen od našega sistema, skoraj cel narejen iz diamantov. A študija univerze v Arizoni želi to študijo ovreči, češ da na omenjenem planetu imenovanem 55 Cancri ni dovolj ogljika.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.