Množični protivladni protesti so v zadnjih dneh zajeli tudi Bolgarijo, eno najrevnejših članic EU. V Sofiji, kjer se je včeraj zvečer zbralo okoli dva tisoč ljudi, so se jezni protestniki stepli s policisti. Ranjenih je bilo 15 ljudi, med njimi tudi nekaj policistov. Osem ljudi so aretirali. V eni od stranskih ulic je tudi prišlo do streljanja, saj je neki lastnik avtomobila s plinsko pištolo streljal na množico, da bi tako zaščitil svoje vozilo.
Protesti so v mestu Veliko Tarnovo zahtevali prvo smrtno žrtev, saj se je 26-letnik domnevno v znak protesta polil z bencinom in zažgal. Zaradi poškodb je pozneje v bolnišnici umrl. Po navedbah policije je bil moški duševno bolan. Na bolgarskih družbenih omrežjih pa so 26-letnika že razglasili za bolgarskega Mohameda Buazija, ki je predlani s samosežigom v Tuniziji sprožil proteste, ki so privedli do strmoglavljenja tunizijskega predsednika Zineja el Abidina Ben Alija.
Proteste so pripravili med drugim tudi v drugem največjem bolgarskem mestu Plovdivu, kjer so protestniki zažgali štiri vozila avstrijskega podjetja za oskrbo z električno energijo EVN. Protesti so se začeli minuli teden, domnevno zaradi previsokih cen električne energije, nato pa so prerasli v splošen protest proti revščini in vladi.
Za pomiritev protestov v državi je bolgarski premier Bojko Borisov napovedal odvzem licence češkemu elektropodjetju CEZ ter visoke kazni še enemu češkemu in avstrijskemu elektropodjetju, ki sta z višanjem cen elektrike poskrbela za napete razmere v državi in začetek protivladnih protestov.
Opazovalci razmer v Bolgariji tik pred obletnico usmrtitve bolgarskega narodnega junaka Vasila Levskega, ki je eden od najbolj znanih borcev za svobodo proti osmanskemu cesarstvu, ocenjujejo kot zelo napete.
"Nastajajo revolucionarne razmere. Ljudje zavračajo, da bi jim vladala peščica monopolistov in oligarhov," je ocenil politični analitik Evgenij Dajnov. Hkrati opozicijski socialisti že zahtevajo predčasne volitve. Redne bi morale biti julija.
"Jutri (v sredo) bi morali slišati premierja in najbolje bi bilo, če bi odstopil," je pred sredinim glasovanjem v parlamentu o spremembah vlade dejal poslanec socialistov Angel Najdenov. Premier Borisov je dan po nedeljskih protestih, ki so bili najbolj množični v zadnjih letih, v okviru preoblikovanja vlade napovedal odstavitev svojega namestnika in finančnega ministra Simeona Djankova, glavnega zagovornika varčevalnih ukrepov. Za naslednico Djankova na položaju namestnika premierja naj bi predlagal med ljudstvom še najbolj priljubljeno ministrico za regionalni razvoj Liljano Pavlovo.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.