V uredništvo nam je pisala bralka, ki jo je januarja Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) obvestil, da se bo razlika prispevkov do polne delovne dobe, ki je do decembra 2012 znašala 43,42 evra mesečno, januarja 2013 zvišala na 185,80 evra. Ker si tega zneska ne more privoščiti, se je januarja odjavila z zavoda. Nato pa je na pristojnem zavodu izvedela, da se bo prispevek postopno zviševal, zato se je s februarjem spet prijavila. 8. marca 2013 pa je dobila položnico za mesec februar, in sicer za 143,12 evra. Tega zneska s svojim mesečnim zaslužkom ne more pokriti, zato se je spet prisiljena odjaviti z zavoda, opozarja bralka, ki se sprašuje, kdaj bo obljuba ministra Vizjaka izpolnjena.
Potem ko je januarja odjeknila novica, da se za več kot 300 odstotkov povečuje mesečni prispevek za obvezno pokojninsko zavarovanje, je minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak februarja obljubil, da bo ministrstvo pripravilo spremembo zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2), ki bo uvajala postopno zviševanje prispevka, saj si mnogi zavarovanci takšnega nenadnega dviga ne morejo privoščiti in se zato odjavljajo iz zavarovanja.
Vizjak zatrjuje, da so spremembe tega področja pripravljene, vendar podrobnosti ne bodo razkrili, dokler ne bo spremembe potrdila vlada. Spremembo zakona pa mora nato sprejeti še državni zbor. To pa pomeni, da bomo na postopno zviševanje prispevkov morali še počakati. Davčna uprava tako izstavlja račune na osnovi veljavne zakonodaje, kar pomeni, da so položnice za obvezno pokojninsko zavarovanje bistveno višje od tistih v lanskem letu.
Do konca marca se lahko odjavite tudi za tri mesece nazaj
Na Zpizu pojasnjujejo, da na spremembo zakona še čakajo. Prav tako še vedno ni jasno ali bo sprememba zakona ZPIZ-2, ki jo je pripravilo ministrstvo, posegla tudi v obdobje pred sprejetjem sprememb, opozarjajo na Zpizu. Da bi zavarovancem olajšali to obdobje, ko se čaka na spremembo zakona, pa je svet Zpiza sprejel določilo, da se lahko do konca meseca marca vsi zavarovanci odjavijo iz zavarovanja tudi do 31. decembra 2012 nazaj – torej za tri mesece nazaj in ne samo od dneva, ko podajo vlogo na pristojnem zavodu.
Za zdaj torej velja, da dokler spremembe zakona ne potrdijo poslanke in poslanci, ostaja izračun prispevka za obvezno pokojninsko zavarovanje po novem zakonu ZPIZ-2.
Kaj določa novi zakon?
Po novem zakonu, ki je stopil v veljavo 1. 1. 2013, je namreč osnova za plačilo prispevkov za zavarovance določena v znesku, ki je najmanj enak znesku 60 odstotkov zadnje znane povprečne letne plače zaposlenih v Sloveniji, preračunane na mesec. Osnova za plačilo prispevka za prejemnike poklicnih pokojnin pa je določena v znesku 20 odstotkov zadnje znane povprečne letne plače zaposlenih v Sloveniji, preračunane na mesec. Ne glede na navedeno pa je treba upoštevati prehodne določbe zakona, ki določajo, da je osnova do konca februarja 2014 minimalna plača, od marca 2014 dalje pa 20 odstotkov zadnje znane povprečne letne plače zaposlenih v Sloveniji, preračunane na mesec.
Minimalna plača znaša 783,66 evrov, prispevke pa se odmeri v višini 24,35 odstotka, kar pomeni, da bodo zavarovanci, ki so prostovoljno vključeni v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje prispevke plačevali v višini 190,82 evra na mesec, kar predstavlja bistven dvig v primerjavi z višino prispevka po ZPIZ-1.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.