Na meji s Hrvaško se je danes začel sistematični nadzor vseh potnikov, tako članic EU kot tretjih držav in tako pri vstopu kot izstopu iz države. Za to so se članice odločile po nizu terorističnih napadov v Evropi. Sistematični nadzor potnikov pa je očitno že prvi dan občutno podaljšal čakalne dobe na prehodih.
Po podatkih Prometno-informacijskega centra za državne ceste je bila na trenutke največja gneča na Obrežju, kjer so vsa vozila čakala na vstop v Slovenijo tudi več kot štiri ure, na izstop iz države pa dve uri in pol. Tudi na drugih mejnih prehodih ni bilo stanje nič boljše.
Obmejna policija na MP Obrežje sicer največje zastoje pričakuje ob začetku velikonočnih praznikov prihodnji petek, s strahom pa pričakujejo zastoje za prvomajske praznike in v času poletnih počitnic.
Osebni avtomobili na Obrežju sicer iz države izstopajo v štirih kolonah, vstopajo pa v dveh. Gre za pričakovan prometni tok ob koncu tedna, ko se povečuje promet osebnih avtomobilov na izstopu iz države, za čim bolj nemoten prehod potnikov pa bodo prilagajali infrastrukturne in kadrovske zmožnosti, so sporočili s PU Novo mesto.
Po podatkih novomeške PU je mejni prehod za mednarodni cestni promet Obrežje ob lanskem velikem petku prestopilo približno 69.000 potnikov s približno 20.000 vozili. Mejo je sicer tam v obeh smereh lani prestopilo nekaj manj kot 14,4 milijona potnikov, njihov promet pa se je glede na predlani okrepil za devet odstotkov.
Na obali nekaj težav z italijanskimi osebnimi izkaznicami
Tudi na mejnih prehodih na Primorskem je prihajalo do določenih čakalnih dob, vendar večjih težav za zdaj ni, je povedal Viljem Toškan z PU Koper. Dodatno težavo sicer predstavljajo stare italijanske osebne izkaznice, ki niso prilagojene optičnim čitalcem, kar policistom vzame več časa. V marsikaterem primeru imajo Italijani še veljavne stare osebne izkaznice, izdane na starih obrazcih, ki pa niso prilagojene optičnim čitalcem. Policisti morajo zato vsak dokument ročno vnesti v sistem in ga preveriti, kar pa vzame nekaj več časa, je še pojasnil vodja oddelka za državno mejo.
Čakalne dobe bodo skušali z razporeditvijo policistov in vso tehnično opremo čim bolj zmanjšati, je pojasnil Toškan in opozoril, da imajo precej težav potniki, ki vsakodnevno prehajajo državno mejo. Zato jih Toškan poziva, naj "ustrezno prilagodijo svoje potovalne navade in mogoče krenejo malo bolj zgodaj na pot oz. poiščejo neki drugi, alternativni mejni prehod, ki ni tako obremenjen".
Policijski sindikat v odzivu: Vlada in EP nimata pojma o delavnih razmerah na meji
Podatke o potnikih bodo preverjali v različnih bazah
Slovenski policisti so na zunanji schengenski meji, torej na slovenski meji s Hrvaško doslej sistematični nadzor izvajali le za državljane tretjih držav, po določilih nove uredbe Evropske komisije pa bodo sistematično preverjali tudi državljane članic EU. V praksi to pomeni, da bodo preverjali potovalne dokumente v podatkovnih bazah, ki so na voljo, torej v schengenskem informacijskem sistemu, Interpolovih bazah podatkov in nacionalnih bazah podatkov.
Vse sumljive bodo izločili iz kolone in dodatno preverjali
Po navedbah vodstva policije bo sicer postopek trajal le nekaj sekund in potnik bo, če bo z njegovimi dokumenti vse v redu in če ne bo zaveden v bazi kot npr. osumljenec kaznivega dejanja ali če ne bo proti njemu veljal ukrep prepovedi vstopa, lahko nadaljeval pot. Če bo treba izvesti podrobnejši pregled, ga bodo izločili iz kolone, da ne bo ustvarjal dodatnega zastoja.
Na pot se odpravite pravočasno
A ker je potnikov iz članic EU za približno štirikrat več kot iz nečlanic, se bo sorazmerno povečal obseg dela policistov in s tem čakanje na meji. Na letni ravni po oceni policije mejo prečka 64 milijonov ljudi, od tega "le" okoli 13 milijonov državljanov tretjih držav. Zdaj bo torej treba opraviti vseh 64 milijonov preverjanj, kar se bo zagotovo poznalo pri pretočnosti meje, je v sredo opozoril generalni direktor policije Marjan Fank in potnike pozval, naj morebitne zastoje na meji vračunajo v svoje potovalne načrte. Prav tako policija opozarja vse potnike, ki jih bo daljše čakanje spravilo v slabo voljo, da naj svoje jeze nikar ne sproščajo nad policisti, saj niso prav nič krivi za spremembo režima.
KOMENTARJI (601)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.