Gasilci so minulo noč v veliki meri pogasili požar v obratu mariborskega podjetja Gorenje Surovina. "Včeraj okoli polnoči nam je uspelo pogasiti požar v preostanku največje hale, na deponiji pa še vedno tli, zato moramo poskrbeti, da se ne bi požar znova razširil," je dejal direktor podjetja Jure Fišer.
Požar je izbruhnil v hali za predelavo odpadkov na Teznu v nedeljo okoli 13. ure, kasneje pa se je razširil na bližnjo deponijo. Minulo noč je bilo na območju še vedno dejavnih okoli 20 gasilcev, ki so se borili s trdovratnim ognjem. Dima z območja požara davi ni bilo več videti.
Trenutno se predstavniki gasilcev in podjetja dogovarjajo, kako zagotoviti nadzor nad pogoriščem, da ne bi znova zagorelo. "Imamo še nekaj malih žarišč, ki se pojavijo takrat, ko razgrnemo odpad, ki je tu. A zadeva ni takšna, da bi nam pobegnila v kakršno koli dimenzijo večjih požarov," je pojasnil vodja občinske službe za zaščito in reševanje Slobodan Stojanović.
Požarna straža je nujna
Po njegovih besedah ni več nevarnosti, da bi se ponovno razvil večji požar, je pa treba v naslednjih dneh zagotoviti požarno stražo, ki bo nadzirala pogorišče. To bodo v podjetju postavili skupaj z gasilci.
Trenutno je na območju še okoli 30 gasilcev, medtem ko jih je prvi dan pri gašenju požara sodelovalo tudi več kot 200. Po Stojanovićevih besedah bo sedaj glavno vlogo pri nadzoru nad območjem prevzelo vodstvo podjetja Gorenje Surovina.
S PU Maribor so sporočili, da so temperature še vedno tako visoke, da pričetek kriminalističnega ogleda še vedno ni mogoč. Prav tako se ob tlenju sproščajo plini in dim, kar preiskovalcem onemogoča varno delo. Kriminalistična preiskava, ki bo skušala razjasniti, zakaj je zagorelo, bi se tako morda lahko začela jutri, ali pa še kasneje, sporočajo mariborski kriminalisti.
Vzrok in škoda, ki je nastala v požaru, še nista znana. Po Fišerjevih ocenah je škoda velika, a naj ne bi usodno vplivala na prihodnost podjetja s skupno 330 zaposlenimi.
Za obratovanje imeli vsa potrebna dovoljenja
Na Agenciji RS za okolje so potrdili, da je podjetje Gorenje Surovina imelo za izvajanje dejavnosti vsa potrebna dovoljenja. "Ali so dejavnost izvajali v skladu z njimi, pa je pristojnost nadzornih služb, to je Inšpekcije za okolje in naravo," so navedli.
Letos sta bila na lokaciji izvedena dva inšpekcijska pregleda, zadnji v juniju. Takrat so bile po navedbah ministrstva za kmetijstvo in okolje ugotovljene nekatere nepravilnosti glede odvajanja odpadne padavinske vode ter ureditve skladišča odpadkov na prostem.
Gorenje Surovini se je na lokaciji dovolilo skladiščenje odpadkov v količini, kot je celoletna dovoljena količina odpadkov namenjena predelavi. "Omenjene količine v času pregledov pri zavezancu niso bile presežene," so pojasnili na ministrstvu.
Pogled na požar iz zraka
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.