V izjavi za javnost so v družbi zapisali, da "je bila odločitev sprejeta zaradi poslovnih razlogov, ki so izven rok podjetja".
21-letna Lilia je med tistimi, ki so zato čez noč ostali brez dela. "Dejali so nam, da zapiramo, ker iz Kijeva ne bodo več pošiljali sestavin za hrano," je povedala.
Čeprav se komu dejstvo, da bodo na nemirnem Krimu ostali brez hamburgerjev in ocvrtega krompirčka, ne zdi pretirano velika težava, pa odraža razpoloženje zahodnih investitorjev na območju, ki je izglasovalo priključitev Rusiji. K negotovosti prispevajo tudi sankcije, ki sta jih po ruski priključitvi Krima uvedla Bruselj in Washington in vplivajo na poslovanje tujih podjetij na Krimu.
McDonald's sicer ni prvo podjetje, ki se umika. Tudi kurirska služba Deutsche Post je že sporočila, da na Krim ne bo več dostavljala pošiljk.
Je pa McDonald's okoli 300 ljudem, ki so zdaj ostali brez dela, ponudil delo in plačilo stroškov selitve v Ukrajino, a se večina za to najbrž ne bo odločila.
Krimskih politikov umik sicer ne skrbi. Kot pravijo, so zadovoljni, da so se "znebili Američanov".
V EU obstajata različna pogleda na odnose z Rusijo
Kljub poplavi sporočil o enotnosti EU do ukrajinske krize, pa temu v praksi očitno le ni tako. "Pogledi znotraj EU so različni. Gre za dva pogleda," je po koncu neformalnega zasedanja zunanjih ministrov EU v Atenah povedal vodja slovenske diplomacije Karl Erjavec.
"En pogled je, da ne bi smeli odpreti vrat za dialog z Rusijo, dokler se Ukrajini ne zagotovi popolne suverenosti in ozemeljske celovitosti, kar bi pomenilo, da bi morala Rusija razveljaviti vse odločitve, ki jih je sprejela v zvezi s Krimom," je pojasnil.
Na drugi strani je po njegovih besedah skupina držav, v kateri sta tudi Nemčija in Slovenija, ki meni, da je treba nadaljevati dialog z Rusijo, tudi iz ekonomskih razlogov ter zaradi mednarodnih vprašanj, kot sta Sirija in Iran.
Nekateri smo poudarili, da ruski predsednik Vladimir Putin ni Rusija in da bi bila gotovo najslabša rešitev, če bi v tem trenutku osamili Rusijo, saj bi se ta tako še bolj zaprla in po obdobju Putina bi gotovo naleteli na še večje težave, je opozoril Erjavec.
Ta razprava je po ministrovih besedah še zelo živa in EU bo še morala poiskati nek kompromis. Je pa po srečanju v Atenah očitno, da novih sankcij ne bo, če ne bo Rusija zaostrovala razmer s posegi na vzhod ali jug Ukrajine.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.