
Razlog za takšno početje je preprost. Na eni strani si Italijani vse težje privoščijo vse dražji bencin, na drugi strani pa so kriminalne združbe posledično ugotovile, da je prodaja bencina na črno dobičkonosen posel. Njihove cene pa so za tretjino nižje od tistih na bencinskih črpalkah, poroča italijanska La Repubblica.
Vir goriva je obubožana Grčija, pot pa poteka preko grških in italijanskih pristanišč. Policija seveda lovi nezakonite ponudnike naftnih derivatov, a ker naj bi šlo za dobro organizirano združbo domačih in tujih partnerjev, uspeh ni vedno zagotovljen.
Na jezo države, ki ostaja brez dobička od trošarin. Prav te pa so glavni razlog, da naši sosedje sploh razmišljajo o nezakonitem kupovanju bencina. Še posebej kritično je prav letošnje leto. Italijanska vlada je trošarine občutno zvišala že štirikrat in v nekaterih regijah je bilo poleti treba za liter že odšteti več kot 2 evra.
To je vodilo v, vsaj uradno, manjšo porabo pogonskih goriv. Uradne statistike so zabeležile 14 odstotkov nižjo prodajo pogonskih goriv, kar je dobrih 920.000 ton manj kot v enakem obdobju lani. Poleg tega namerava država v naslednjem proračunu DDV na pogonska goriva zvišati na 22 odstotkov, kar bo še bolj udarilo po italijanskih žepih.
Za tiste, ki si visokih cen ne morejo več privoščiti, pa torej vse bolj skrbi črni trg. Tam naj bi med letošnjim januarjem in avgustom prodali 71.000 ton goriva, kar je za 127 odstotkov več kot v enakem obdobju lani, črni trg pa naj bi daleč od oči države obračal več kot 20 milijonov evrov.

Eni na črni trg, drugi v Slovenijo
Seveda pa vsi niso dovolj drzni za nakupe na črnem trgu, ki so seveda kaznivi. Tisti ob meji s Slovenijo pogosto zavijejo na naše bencinske črpalke, pravijo na Petrolu. "Višja kot je razlika med ceno v Sloveniji in Italiji, več italijanskih kupcev je na naših črpalkah,'' pravi Petrolov tiskovni predstavnik Aleksander Salkič. Ker pa je italijanski bencin vedno dražji od slovenskega, naše obmejne črpalke tako nikoli ne samevajo.
Razlike so trenutno občutne. Za liter 95-oktanskega bencina je treba pri nas odšteti 1,570 evra, v Italiji 1,898. Za liter 98-oktanskega bencina pri nas 1,590, v Italiji pa 1,976 evra. Za liter dizelskega goriva pa Italijani trenutno odštejejo 1,797 evra, Slovenci pa 1,440 evra.
KOMENTARJI (168)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.