V finskem mestu Hämeenlinna se je danes začelo sojenje šestim nekdanjim vodilnim možem finskega orožarskega podjetja Patria, ki so obtoženi podkupovanja pri prodaji osemkolesnikov Sloveniji.
Ob začetku obravnave je glavni tožilec Jukka Rappe za štiri obtožence zahteval po dve leti in pol zaporne kazni, za enega enoletno pogojno zaporno kazen, v šestem primeru pa je obtožbe zaradi zastaranja opustil.
Na zatožno klop so danes sedli nekdanji generalni direktor Patrie Jorma Wiitakorpi, zastopnik koncerna za Slovenijo Reijo Niitynen, nekdanji izvršni podpredsednik Patrie Vehicles, ki je bil tudi izvršni vodja projekta, Heikki Hulkkonen, glavni finančni direktor Kai Nurmio ter direktorja prodaje in trženja Tuomas Korpi in Jarmo Puputti.
Razen Pupputijia so vsi obtoženi podkupovanja javnih uslužbencev v Sloveniji oz. oseb, ki so vplivale na nakup 135 osemkolesnikov za Slovensko vojsko. Posel, ki so ga leta 2006 sklenili ministrstvo za obrambo, slovensko podjetje Rotis in Patria, je bil vreden dobrih 278 milijonov evrov. Lani sta ga sicer Patria in Slovenija sporazumno prekinili, potem ko je bilo izročenih 30 oklepnikov.
Za Wiitakorpija, Niitynena, Hulkkonena in Korpia je tožilec Rappe zahteval dve leti in pol zapora, za Nurmija pa eno leto pogojne zaporne kazni, je pojasnila novinarka finske tiskovne agencije STT, Merja Akerlind, ki je spremljala današnjo obravnavo v Hämeenlinni.
Trije so obtoženi tudi industrijskega vohunjenja. Proti enemu je Rappe zaradi zastaranja zadeve opustil obtožbe industrijskega vohunjenja, ohranil pa je obtožbe podkupovanja, je poročal vodilni finski dnevnik Helsingin Sanomat.
Kot je pojasnila Akerlindova, je šlo pri tem za Hulkkonena. Policijska preiskava je namreč pokazala, da je določene dokumente pridobil že precej prej in je zadeva zato že zastarala.
Obtoženi so trdili, da so jim sodili že v Sloveniji
Obtoženi so vse obtožbe zavrnili. Štirje so od sodišča tudi zahtevali, da zavrže obtožbe za podkupovanje, saj da jim je bilo za to že sojeno na slovenskem sodišču, pa čeprav so tam nastopili le kot priče. Tožilec Rappe je temu nasprotoval, še navaja Helsingin Sanomat.
Hulkkonenova odvetnica Riita Leppiniemi je še poudarila, da orožarski posli običajno potekajo dolgo časa in da je običajno vpletenih veliko svetovalcev, potrebnih je veliko plačil vnaprej ter veliko časa za iskanje lokalnega partnerja, lobiranje in pogajanja. To se je dogajalo tudi pri prodaji oklepnikov Sloveniji leta 2006, je po poročanju STT dejala Leppiniemijeva.
Tožilec Rappe se je odzval z besedami, da je trgovina z orožjem očitno podvržena korupciji, saj se običajno izvaja tajno. Izpostavil je spoštovanje mednarodnih pravil in predpisov, predvsem v boju proti korupciji. Je pa po drugi strani namignil, da se podkupovanje lahko izvede tudi preko posrednika mimo vednosti dejanskega cilja podkupovanja.
Tožilstvo je od hčerinskega podjetja Patria Land Services, ki se je pred tem imenovalo Patria Vehicles, zahtevalo tudi plačilo kazni v višini 600.000 evrov. Višina te kazni bo odvisna od tega, ali se bo sodišče odločilo združiti proces za prodajo osemkolesnih oklepnikov Sloveniji s procesom za podobno prodajo Patriinih oklepnikov Hrvaški, ki se še ni začel.
Sodba v začetku prihodnjega leta
Kot je povedala Akerlindova, naj bi sodišče odločitev o združitvi primerov, v katerih so praktično isti obtoženi, sprejelo v naslednjih dveh do treh tednih.
Sodišče je potrdilo, da bo za glavno obravnavo porabilo 25 delovnih dni, kar je po finskih standardih precej. Naslednji obravnavi sta razpisani za četrtek in petek ter nato dvakrat do trikrat na teden. Za predviden datum konca sojenja je sodišče določilo 24. oktober, navaja Helsingin Sanomat.
Sodnik je po koncu obravnave napovedal, da bi bila sodba lahko izrečena nekje v začetku prihodnjega leta, medtem ko je tožilec Rappe dejal, da ne pričakuje izreka sodbe še letos, četudi ne bi prišlo do združitve slovenskega primera s hrvaškim.
V Sloveniji že epilog na prvi stopnji
Sojenje zaradi podkupovalne afere je že dočakalo epilog na prvi stopnji v Sloveniji in Avstriji. V začetku junija je sodišče v Ljubljani obsodilo nekdanjega premiera Janeza Janšo na dve leti zapora, direktorja Rotisa Ivana Črnkoviča in brigadirja Toneta Krkoviča pa na 22 mesecev zaporne kazni. Sodišče na Dunaju je obsodilo posrednika v poslu Hansa Wolfganga Riedla. Sodbe sicer še niso pravnomočne.
Slovenski akterji afere naj bi kot priče konec septembra ali v začetku oktobra nastopili tudi na finskem sodišču. Na ljubljanskem okrožnem sodišču so potrdili, da je sodišče prejelo zaprosilo finskih pravosodnih organov za vročitev vabil na zaslišanje in jih delno že vročilo - Črnkoviču, Krkoviču in nekdanjemu predsedniku protikorupcijske komisije Dragu Kosu.
Glede na načrt finskega sodišča naj bi nastopili konec septembra in v začetku oktobra, predvidoma preko video konference. Janša naj bi bil zaslišan 8. oktobra.
Novi list: Hrvaška mora preveriti obtožbe o podkupnini za Mesića
Da je sojenje na Finskem dodaten pritisk na hrvaško pravosodje, pa danes ocenjuje hrvaški Novi list. Kot pojasnjuje, bodo morali tudi hrvaški preiskovalci v celoti preveriti sporni posel nakupa finskih oklepnikov za Hrvaško vojsko, med drugimi tudi vlogo nekdanjega predsednika države Stipeta Mesića.
V primeru Hrvaške šesterico obtožencev na Finskem bremenijo, da so preko posrednikov obljubili ali izročili podkupnino tudi Mesiću in nekdanjemu direktorju podjetja Đuro Đaković Bartolu Jerkoviću, dodaja. Spominja, da Mesić in Jerković zanikata obtožbe za podkupovanje pri nakupu 84 finskih oklepnikov v vrednosti 112 milijonov evrov.
Časnik dodaja, da so v Sloveniji opravili preiskavo o spornih poslih pri nakupu oklepnikov šele po tem, ko je bilo Interpolovo obvestilo o sumu pranja denarja več kot leto dni "pozabljeno" v policijskem predalu v Ljubljani.
Potem ko so finski in avstrijski preiskovalci razvozlali veliko afero, niti v Sloveniji niso mogli več ignorirati resnih obtožb, tako kot tega ne bodo mogli storiti niti na Hrvaškem. Torej, po avstrijskem, slovenskem in finskem je na vrsti tudi hrvaško pravosodje, sklene časnik.
KOMENTARJI (134)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.