''Preživljamo najtežje ure v svoji zgodovini,'' pravijo Ciprčani, ki čakajo, kaj bodo politiki in bankirji odločili pred jutrišnjim ključnim ponedeljkom.
Na ulicah Nikozije tako pogovori večinoma tečejo le še o treh temah: prihrankih, revščini, možni lakoti.
Lastnica trgovine Focini Makropoulo tako po pisanju nemškega Bilda stoji pred praznimi policami. Denarja za nakup novih izdelkov nima. ''Obupana sem. Naj se že odločijo, da lahko spet začnemo poslovati,'' pravi.
Neimenovani taksist se po ulicah Nikozije vozi z 12.000 evri v žepu. To so njegovi življenjski prihranki. ''Že mesece ne zaupam več bankam. Denar gre povsod z menoj,'' pravi. ''Prijatelji pravijo, da jim je žal, da niso tudi oni izpraznili računov. Zdaj na bankomatih zbirajo drobiž, da bi rešili vsaj nekaj sto evrov prihrankov,'' še doda.
Agonija se na Cipru tako nadaljuje tudi danes, traja pa že teden. Ciprska politika mora z mednarodnimi posojilodajalci že danes skleniti dogovor, če ne želi, da se denarni tok v ciprske banke ustavi že jutri in povzroči sesutje bančnega sistema.
Evropski partnerji namreč ne popuščajo. Otok mora v zameno za 10 milijard evrov pomoči zbrati še svojih 5,8 milijarde evrov.
Po zadnjem osnutku dogovora, za katerega večina meni, da Ciper pač nima druge možnosti, kot da ga sprejme, naj bi z enkratno 20-odstotno dajatvijo obdavčili nezavarovane depozite nad 100.000 evrov v Bank of Cyprus, medtem ko bi depozite v drugih ciprskih bankah, vključno s podružnicami 26 tujih bank, obdavčili s 4-odstotnim davkom.
Analitiki menijo, da bo ukrep sicer močno razjezil rusko mafijo, ki na otoku hrani svoj sumljivo pridobljeni denar, dolgoročno pa ciprskega bančnega sektorja ne bo rešil.
Ko se bodo banke odprle, se bo, ne glede na omejitve, začelo odtekanje denarja s ciprskih bančnih računov. Večina tistih, ki lahko zakonito odprejo račun v Nemčiji, Franciji ali celo Italiji, bo zapustila Ciper, nekateri ruski bogataši pa bodo denar vrnili tja, od koder je prišel – v Rusijo. Nihče namreč ne bo čakal, da si vlada znova omisli podoben ukrep.
Domačini pa bodo prihranke najbrž začeli hraniti kar pod vzglavnikom, te dni so namreč ostali brez dostopa do lastnega denarja, tudi na bankomatih lahko dvignejo le majhne zneske. Laiki Bank je znesek, ki ga je mogoče dvigniti na bankomatu, z 260 evrov znižala na 100 evrov.
Glede na znesek bančnih vlog v ciprskih bankah pa 10 milijard, ki naj bi jih ciprskemu bančnemu sistemu posodili mednarodni posojilodajalci, ne bo dovolj, da bi pokrili izgubljene depozite.
Vprašanje pa je tudi, kako daleč bo šla mednarodna pomoč. Ciper je namreč za evroobmočje precej nepomemben, rešuje pa se ga večinoma zato, ker se v Bruslju bojijo, da bi odhod Cipra iz evroobmočja sprožil verižno reakcijo.
Pogajanja v izjemno napetem ozračju
Medtem ko na Cipru napeto čakajo novice o končnem dogovoru, politiki sestankujejo že več dni, ozračje pa je iz dneva v dan bolj napeto.
Danes je tako ciprski predsednik Nikos Anastasiades v Bruslju sestankoval s šefom evroskupine Jeroenom Dijsselbloemom, predsednikom ECB Mariem Draghijem, evropskim komisarjem za finance Ollijem Rehnom, predsednico IMF Christine Lagarde, predsednikom Evropskega sveta Hermanom Van Rompuyjem in predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom.
Anastasiades naj bi na sestanku celo zagrozil z odstopom, med drugim naj bi ostro nasprotoval predlogu, da naj Ciprska centralna banka prevzame devet milijard evrov dolga Banke Laiki. Anastasiades je namreč prepričan, da bi to vodilo v zlom države.
Svoje mora zdaj povedati še evroskupina, kjer Slovenijo zastopa veleposlanik pri EU Rado Genorio.
KOMENTARJI (254)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.