Slovenija

Slovenska islamska skupnost: junija 2013 naj bi postavili temeljni kamen za džamijo

Ljubljana/Meka, 26. 10. 2012 08.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Muslimanski svet ob koncu tradicionalnega romanja v Meko začenja praznovanje kurban bajrama. Praznujejo pa tudi verniki, ki so ostali doma. Bajramske molitve v Ljubljani se je udeležilo okoli 4000 vernikov.

Muslimanski svet ob koncu tradicionalnega romanja v Meko – hadža, ki se ga je letos po ocenah udeležilo 2,5 milijona ljudi, danes začenja praznovanje kurban bajrama. Praznovanju se pridružujejo verniki, ki so ostali doma.

Današnje osrednje slovesnosti in molitve ob praznovanju kurban bajrama na Kodeljevem v Ljubljani se je po besedah tajnika Islamske skupnosti v Sloveniji Nevzeta Porića udeležilo okoli 4000 vernikov. Bajramsko molitev je vodil mufti Nedžad Grabus.

Romanje se je začelo v sredo, letos pa se ga udeležuje tudi 21 vernikov iz Slovenije.
Romanje se je začelo v sredo, letos pa se ga udeležuje tudi 21 vernikov iz Slovenije. FOTO: Reuters

Mufti Grabus je tudi tokrat spregovoril o pomenu hadža, tudi o tem, da je pomemben za očiščenje vernikove duše vseh svojih slabosti, saj le človek, ki se osvobodi, lahko iskreno veruje. V času vsesplošne gospodarske krize in stanja duha se pokažejo slabosti družbe. Smisel kurban bajrama je tako tudi v tem, da vernike motivira, da resneje razmislijo o svojih obveznostih do družine, da obiščejo starše, da okrepijo vezi znotraj ožje in širše družine, je dejal.

Skozi obdarovanja se krepijo tudi medsosedski odnosi, bajram pa ima tudi močno socialno in humanitarno noto, je med drugim poudaril Grabus.

Mufti je tudi zbrane obvestil o napredku pri gradnji džamije. Kot je pojasnil Porić, je Islamska skupnost v Sloveniji podpisala pogodbo za izdelavo projektne dokumentacije, pričakujejo pa, da bi gradbeno dovoljenje dobili do ramadana 2013, torej do konca junija 2013. Do takrat naj bi torej postavili temeljni kamen.

Ker je veselje ob družinskem prazniku kurban bajram tako veliko, ga bodo razporedili na štiri dni, je dejal Porić, ob tem pa je pojasnil, da kurban bajram traja do ponedeljka. Kot je pojasnil, po jutranji molitvi zdaj sledijo praznovanja, družinska kosila, obiski pri prijateljih in obdarovanja svojih najbližjih, posebej otrok.

Grabus pa je že v sredo zvečer priredil tradicionalni bajramski sprejem, ki so se ga med drugim udeležili tudi varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik, minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk, predsednik ustavnega sodišča Ernest Petrič, ljubljanski župan Zoran Janković in nekateri veleposlaniki v Sloveniji, je pojasnil tajnik islamske skupnosti Nevzet Porić.

Romanja se je letos po ocenah udeležilo 2,5 milijona ljudi.
Romanja se je letos po ocenah udeležilo 2,5 milijona ljudi. FOTO: Reuters

Kurban bajram, ki bo trajal do ponedeljka, muslimani praznujejo ob izpolnjevanju hadža, ki je peta islamska praktična dolžnost, pojasnjujejo v skupnosti.

Koran predpisuje, da mora vsak polnoletni musliman, ki je fizično sposoben in si lahko privošči potovanje, vsaj enkrat v življenju romati v Meko, rojstni kraj preroka Mohameda. Hadž v simboličnem smislu predstavlja tudi sodni dan, na katerega se bo moral vsak vernik v skladu z islamskim naukom pred Alahom zagovarjati za svoja dejanja.

Kamenjali so hudiča

Romarji so se v noči na četrtek zbrali na gori Arafat, kjer naj bi imel prerok Mohamed zadnjo pridigo, in molili za mir na svetu. Danes pa je bilo na vrsti "kamenjanje hudiča", ki označuje začetek kurban bajrama – praznika žrtvovanja. Običaj je simbolična ponazoritev Abrahamovega kamenjanja hudiča na treh mestih, na katerih naj bi se hudič pojavil, da bi biblijskega patriarha poskušal prepričati, naj se ne pokori zahtevi Boga po žrtvovanju sina Izaka.

Simboličnemu "kamenjanju hudiča" bo sledilo obredno žrtvovanje živali. Ob koncu se bodo romarji sprehodili še okoli svetišča Kaba v Meki, s čimer se bo romanje tudi končalo.

"Globaliziran svet je postal povezan, ljudje pa smo medsebojno tako odvisni kot še nikoli prej. Zato je še pomembneje, da vztrajamo pri spoštovanju človeka, njegovi popolni integriteti, da spoštujemo svojega brata in soseda ter varujemo dostojanstvo vsakega božjega bitja," so v sporočilu za javnost zapisali v Islamski skupnosti.

"Kot člani Islamske skupnosti smo tudi člani širše slovenske in evropske družbene skupnosti. Zato bomo tudi v prihodnje podpirali strpnost, medsebojno razumevanje in spoštovanje ter si prizadevali za ohranjanje vrednot, ki lahko svet, v katerem živimo, naredijo boljši," je v letošnji poslanici še poudaril Porić.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek