Predsednik opozicijske stranke SLS Franc Bogovič je vlado Alenke Bratušek označil za opravilno nesposobno. Prihodnji teden bodo vsem parlamentarnim strankam predlagali, da se zavežejo, da se bodo do konca mandata izogibale vsem ideološkim temam in oblikovanju tehnične vlade.
"Po našem prepričanju nas lahko reši le to, da se vse stranke usedejo za mizo in naredijo jasen program, kaj je treba narediti v letu ali dveh, da se jasno dogovorijo o ukrepih, ki jih je treba takoj izvajati," je povedal.

SD: To ni prava rešitev
"Stranke, ki se ne čutijo sposobne za vodenje vlade, ker nimajo kandidatov za ministre, zdaj pozivajo k tehnični vladi. To ni prava rešitev za Slovenijo," so v odzivu zapisali v koalicijski stranki SD.
SDS: Mogoče SLS potrebuje tehničnega predsednika
Opozicijski SDS meni, da bi ''mogoče SLS potreboval tehničnega predsednika, da ne bi vsakič usekal mimo in da ne izpade iz parlamenta''.
DeSUS: Dopust je slabo vplival na Bogovičev spomin
Na predloge SLS se je odzval tudi prvak stranke DeSUS Karl Erjavec. Zapisal je, da SLS ponuja tehnično vlado, ker vidi, da v opoziciji izgublja javnomnenjsko podporo. Dodal je, da je bil SLS povabljen k sodelovanju v trenutni vladi, a da tega ni hotel, zdaj pa da želi v vlado prek tehnične vlade.
''Glede opravilne nesposobnosti naše vlade pa je očitno dopust slabo vplival na spomin gospoda Bogoviča. Pozabil je, da je ta vlada uspela vpisati zlato pravilo, spremeniti referendumsko ureditev in prepričati Bruselj, da nismo že letos spomladi šli v mehanizem in pod okrilje trojke,'' je dodal Erjavec.
DL: Tehnična vlada ne, razširitev koalicije z SLS da
V Državljanski listi (DL) so spomnili, da so že po volitvah leta 2011 predlagali oblikovanje vlade narodne enotnosti, ki bi jo s širokim dogovorom oblikovale vse stranke ali vsaj dvotretjinska večina. Po razpadu Janševe vlade so podobno vnovič predlagali, vendar je njena prizadevanja v okviru takratnega sredinskega trojčka sabotiral SLS, so dodali.
''Zdaj, ko imamo opravilno sposobno vlado, ki intenzivno izvaja projekte za reševanje države iz gospodarske krize, pa je predlog za oblikovanje tehnične vlade neprimeren,'' so zapisali in dodali, da v DL podpirajo vlado in v njej intenzivno sodelujejo. ''Z veseljem pa bi soglašali z razširitvijo koalicije s Slovensko ljudsko stranko in širšim političnim dogovorom o ključnih projektih,'' so zaključili.
PS: Priročnika za izhod iz krize ni

Na pobudo SLS so se odzvali tudi v največji koalicijski stranki Pozitivna Slovenija (PS). Kot je na Facebooku zapisal Jani Möderndorfer, vodja Poslanske skupine PS, se kolegi iz SLS dobro zavedajo, da priročnika za izhod iz krize ni. Do konkretnega svežnja ukrepov se bodo lahko opredelili zelo kmalu in upamo na njihovo državotvorno držo tudi takrat, je nadaljeval Möderndorfer.
''SLS je bil spomladi povabljen v vlado, katere mandatar bi lahko bil gospod Miro Cerar, torej so to, kar danes predlagajo, imeli možnost sooblikovati že pred meseci. Vendar so se odločili za, ta hip udobnejšo, opozicijsko držo in v tem kontekstu razumem tudi njihovo včerajšnjo pobudo. Pozitivna Slovenija si bo še naprej prizadevala za politično stabilnost v Sloveniji, saj je ta osnovni pogoj soočanja z gospodarsko krizo,'' je še dodal Möderndorfer.
NSi: Morda poziv SLS kaže strah pred predčasnimi volitvami
V NSi so prepričani, da tehnična vlada v tem trenutku ne bi rešila problemov Slovenije. "Imamo vladno koalicijo, ki sicer deluje izredno slabo in ne predstavlja rešitve za izhod Slovenije iz krize, ampak ima večino v parlamentu in s tem tudi odgovornost," so zapisali. Po njihovem mnenju sta rešitvi samo dve: nova vladna koalicija pri sedanji sestavi državnega zbora ali morebitne predčasne volitve.
"NSi ponuja rešitve za izhod iz krize, zato že vse leto vlagamo popravke zakonov, s katerimi želimo vsaj malo izboljšati gospodarsko sliko države. Pri pobudi SLS gre morda za željo o vnovičnem sodelovanju v vladi. Za takšno sodelovanje ne potrebujemo tehnične vlade, ampak se SLS lahko priključi obstoječi vladni koaliciji in ji pomaga s svojimi predlogi. Morda pa ta poziv SLS kaže na strah pred morebitnimi predčasnimi volitvami," so še dodali.
'To ne bo rešilo problemov Slovenije v 21. stoletju'
V SD so se odzvali tudi na predlog SLS, da bi se izogibali ideološkim temam. Zapisali so, da je ''spreobračanje zgodovinskih dejstev in nenehna rehabilitacija domobranstva ter opravičevanje kolaboracije s strani nekaterih političnih strani nedopustno''. Dodali so, da to ne bo rešilo Slovenije v 21. stoletju.
Erjavec je glede ideoloških tem zapisal, naj se v opoziciji dogovorijo, da jih ne odpirajo, saj so nagovori o vlogi domobranstva prišli iz ust opozicije in ne vlade. ''Zato naj bo gospod Bogovič raje tiho glede odpiranja ideoloških tem. Naj se dogovorijo znotraj opozicije, zakaj odpirajo ideološke teme,'' je zaključil prvi mož stranke DeSUS.
V DL so zapisali, da je stranka izogibanje ideološkim temam zapisala med svoja poglavitna načela delovanja in zahtevala, da se zapiše tudi v koalicijski sporazum.
'Čas je za nekaj neklasičnega'
"SLS razume prve odzive političnih strank na pobudo o oblikovanju tehnične vlade, ki so v klasičnem slovenskem političnem slogu, od tu pa vabi k resnemu premisleku in h konstruktivnemu dialogu za rešitev ter prihodnji razvoj Slovenije. Čas je, da slovenska politika naredi nekaj neklasičnega," so po vseh odzivih sporočili iz SLS in stranke pozvali na sestanek na to temo, ki bo v torek, 3. septembra.
Kot pravijo, s političnimi koalicijami ne morejo več reševati države, hkrati pa si zaradi izredno resnih ekonomskih razmer ne moremo več privoščiti prostega teka, ki ga povzročajo predčasne parlamentarne volitve in vnovični postopek sestavljanja nove vlade. "Zavedajmo se, da bo v primeru, da bo Slovenija prisiljena zaprositi mednarodne institucije za denarno pomoč, vsaka naslednja vlada zgolj tehnične narave. Zato ni odveč razmislek, da tehnično vlado v Sloveniji oblikujemo sami, dokler imamo še možnost za to," so še dodali.
KOMENTARJI (162)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.