Sledile so (zaigrane) proslave, svet so obkrožile fotografije srečnih in zaradi novega voditelja evforičnih ljudi. Seveda so jih v svet poslali domači mediji, edini pristojni za "objektivno" poročanje o tesno zaprti državi.
Za razliko od njegovih predhodnikov, ki sta uporabljala enake "zabave", ljudje na tokratnih fotografijah niso bili oblečeni v sivo, ampak v pisane barve, ki naj bi še poudarile njihovo veselje.
Tako se je nadaljevala gradnja kulta osebnosti, ki se je začela že konec leta 2011, ko so ob pohodu na vrh leta 1983 ali 1984 rojenega Una vladni mediji poimenovali s pridevniki Sonce 21. stoletja in Veliki naslednik.
Od takrat pa do danes je ostalo le malo superlativov, ki jih še niso uporabili v povezavi z njim. Znan je tudi kot maršal, najvišji vodja, najvišji poveljnik ...
Manj prijazni so bili v tujini, kjer ga pogosto opisujejo kot "mini diktatorčka", nekateri so ime popravili v Kim Džong Bum, nemškim medijem pa je vse bolj pri srcu izraz trdobučni diktator.
Zanimivo je, da se v osebo, ki ji toliko pomeni kult osebnosti in vzdrževanje okostenelega sistema, spreminja fant, ki se je dolga leta šolal v Švici, kjer se ga sošolci spominjajo kot odličnega organizatorja igre pri košarki, kjer je blestel kljub nizki rasti, imel naj bi odličen smisel za humor in tudi precej tekmovalnega duha.
V Evropi je živel v sodobnem zahodnem svetu, sanjal je, da bo po šolanju odšel v ZDA. Namesto tega se s to državo zdaj prepira o izstrelitvi jedrske konice.
Slednje mu, četudi je najbrž ne bo nikoli izstrelil, še kako koristi pri utrjevanju kulta osebnosti. Ko so ZDA prejšnji teden napovedale, da zato da ne bi dodatno razburile severnokorejskega režima, ne bodo izstrelile testne rakete, je bila zmaga v očeh gorečih podpornikov dobljena, svet je "doumel moč" Severne Koreje.
Un v domovini medtem uživa status pop zvezdnika z močjo vrhovnega poveljnika. Če je na prvih fotografijah ob prevzemu oblasti odpiral zabaviščne parke, razkazoval soprogo, s katero ima tudi otroka, kar je zelo pozitivno vplivalo na njegovo domačo podobo, zdaj vsak dan preverja vojaške moči in se fotografira ob orožarskih zalogah ter tako razkazuje svojo in moč svoje države. Pa čeprav bolj domači kot tuji javnosti.
Najbolj oboževana frizura v Severni Koreji je prav njegova. Kratko pristriženi lasje spodaj, daljši na vrhu glave, vsak dan sproti utrjeni z utrjevalcem. Precej moderna podoba za diktatorja, ocenjujejo celo zvezdniški frizerji.
Za razliko od njegovega političnega delovanja, ki ga z izrazom moderno precej težko opišemo in natančno sledi zgledom predhodnikov, ki sta navdih našla v Stalinu – lačno ljudstvo in grožnje preostalemu svetu.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.