Domača scena

Mlade slovenske oblikovalce opazila tudi modna biblija

Ljubljana, 02. 10. 2013 15.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Da se lahko naši modni oblikovalci več kot enakovredno kosajo s tujimi, dokazujejo tudi rezultati natečaja modne biblije, na katerem je sodelovalo 500 mladih oblikovalcev iz 55 držav, saj sta se med deset finalistov uvrstila kar dva Slovenca – Sofija Urumović in Peter Movrin.

Poleg javnega glasovanja za polfinaliste, ki je po spletu potekalo avgusta, je končni strokovni izbor naredila urednica mode revije Vogue Italia Sara Maino, ki je hkrati zadolžena za odkrivanje mladih talentiranih modnih vizionarjev.

Vse do 5. oktobra pa na spletni povezavi poteka internetno glasovanje za izbor zmagovalca, ki bo za nagrado dobil objavo v Vogue Talents, predstavitev na muuse.com, oblikovanje kolekcije, ki jo bodo izdelali in prodajali pod znamko Muuse, ter podporo krojaškega studia Muuse za izdelavo unikatnih kosov.

Nagrada bi Sofiji pomenila predvsem potrditev za vložen trud in priznanje sebi, da zmore navdušiti občinstvo tudi zunaj slovenskih meja, obenem pa izjemno motivacijo za nadaljnje delo.
Nagrada bi Sofiji pomenila predvsem potrditev za vložen trud in priznanje sebi, da zmore navdušiti občinstvo tudi zunaj slovenskih meja, obenem pa izjemno motivacijo za nadaljnje delo. FOTO: osebni arhiv
Mednarodno tekmovanje Muuse X Vogue Talents Young Vision Award 2013 je izjemna priložnost za modne oblikovalce in tudi priložnost za promocijo fakultete in države v svetovni modni javnosti, saj Vogue velja za enega izmed vodilnih medijev na področju mode.

S Sofijo smo zato naredili krajši intervju.

Kako to, da ste se odločili, da se prijavite na mednarodno tekmovanje Muuse X Vogue Talents Young Vision Award 2013?

Natečaj se mi je zdel odlična priložnost, da svoje delo predstavim tudi širšemu svetu in hkrati preverim, kako bo sprejeto v tujini – bil je neke vrste izziv sami sebi, da vidim, kako daleč lahko pridem v tako prestižnem tekmovanju.

Ste bili presenečeni nad uvrstitvijo v finale?

Moram priznati, da sem bila, saj so bili sotekmovalci nadarjeni in izkušeni oblikovalci z vseh koncev sveta; prijavljenih je bilo namreč več kot 500 oblikovalcev iz 55 držav, tako da je bila konkurenca velika. Uvrstitev v finale je očitno dokaz, da sem na pravi poti.

S čim menite, da ste prepričali glasovalce oziroma urednico?

Težko odgovorim na to vprašanje, lahko le predvidevam. Rekla bi, da je modna urednica Sara Maino prepoznala kakovost kombiniranja materialov, estetsko dovršenost form in krojev ter funkcionalnost oblačil, možno pa je, da jo je prepričala izpovednost projekta, saj gre za zelo intimno kolekcijo, ki je bila zgrajena na spominih iz družinskih albumov in v katero sem vložila resnično velik del sebe.

Kaj bi vam pomenila osvojena nagrada?

Nagrada bi mi pomenila predvsem potrditev za vložen trud in priznanje sebi, da zmorem navdušiti občinstvo tudi zunaj slovenskih meja, obenem pa izjemna motivacija za nadaljnje delo.

Kdo vas je sploh navdušil za modno oblikovanje?

Odločitev za študij oblikovanja je bila nekaj najbolj naravnega in samoumevnega, saj sem že od nekdaj čutila potrebo po kreativnem ustvarjanju in sem kot otrok ure in ure risala in se igrala z ostanki najrazličnejših materialov. Z leti sem dojela, da je lahko moda čudovito sredstvo komunikacije, saj gre za enega najbolj univerzalnih in prodornih jezikov, in obenem najboljši način vzpostavljanja odnosa do sveta, ki me obkroža, ter najboljši medij za izražanje stališč in čustvenih vzgibov.

Kdo je vaš vzor v svetu mode?

Vzornika kot takega nimam, formirala sem le nekakšen širši krog domačih in tujih oblikovalcev, katerih delo spremljam z velikim zanimanjem.

Koga bi najraje oblekli v svoja oblačila?

Oblikujem za uspešne, samostojne in močne urbane ženske s hitrim tempom življenja in izrazitim čutom za estetiko, ki kljub svojemu načinu življenja želijo svojo ženskost izpostaviti s pravo mero subtilnosti in prefinjenosti. Kljub močnim, na videz strogim formam oblačil je v moji estetiki mogoče čutiti mehko sredico še tako uspešne ženske, ki je morala v sodobnem svetu pozabiti na svoje bistvo.

Kakšne so vaše želje na poklicnem področju?

Nerada delam velikopotezne načrte, ki segajo leta in leta v prihodnost; raje se fokusiram na sedanjost, saj nikoli ne veš, kam te bo odnesel tok. Prizadevam si pridobiti kar se da največ znanja na področju oblikovanja, saj se želim izpopolniti v tem, kar počnem, delam pa tudi na tem, da pridobim izkušnje iz tujih oblikovalskih studiev, ker menim, da je vsaka tovrstna izkušnja v oblikovalskem poslu več kot dobrodošla.

Sofija je že od nekdaj čutila potrebo po kreativnem ustvarjanju in je že kot otrok ure in ure risala in se igrala z ostanki najrazličnejših materialov.
Sofija je že od nekdaj čutila potrebo po kreativnem ustvarjanju in je že kot otrok ure in ure risala in se igrala z ostanki najrazličnejših materialov. FOTO: osebni arhiv
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.