Evropski parlament je razglasil letošnjo dobitnico nagrade Saharova za svobodo misli. To je komaj 16-letna pakistanska borka za človekove pravice Malala Jusafzaj, ki bi lahko že jutri postala tudi najmlajša dobitnica Nobelove nagrade za mir doslej. Med kandidati za nagrado Saharova so bili tudi ameriški žvižgač Edward Snowden in trije beloruski disidenti.
''Danes smo se odločili svetu sporočiti, da v mlade ljudi, kakršna je Malala Jusafzaj, polagamo upanje za boljšo prihodnost," so zapisali v obrazložitvi in dodali, da medtem ko je za večino med nami izobrazba nekaj samo po sebi umevnega, je Malala dobila kroglo v glavo, ker je zagovarjala pravico do nje. "Malala pooseblja boj za izobrazbo deklet na območjih, kjer spoštovanja do žensk in do njihovih pravic ni. Je podoba poguma za vse najstnike, ki si upajo slediti svojim prepričanjem, in kot sveča razsvetljuje pot iz teme. Upamo, da bo jutri dobila tudi Nobelovo nagrado za mir, saj si jo zasluži," so zaključili.
Najstnico so zaradi njenega prizadevanja, da bi tudi dekleta imela dostop do izobraževanja, talibani poskušali ubiti, a je okrevala in postala glas utišanih. Sinoči je nastopila v znameniti pogovorni oddaji Daily Show in voditelja Jona Stewarta z enim od odgovorov pustila brez besed.
Vprašal jo je, kako se je odzvala, ko je izvedela, da jo nameravajo ubiti. "Veliko sem razmišljala o tem. Predstavljala sem si, da bo taliban prišel in me preprosto ubil. Vprašala sem se: 'Malala, kaj boš storila, če pride?' Odgovorila sem si: 'Malala, vzemi čevelj in ga udari.' Potem pa sem si rekla: 'Če talibana udariš s čevljem, ne bo med tabo in njim nobene razlike. Z drugimi ne smeš ravnati kruto in tako strogo, boriti se moraš s pomočjo miru, dialoga in izobraževanja.' Odločila sem se, da mu bom povedala, kako pomembna je izobrazba in da 'hočem izobrazbo tudi za tvoje otroke'. 'To sem ti hotela povedati, zdaj pa naredi, kar želiš,' bi mu rekla nazadnje."
Ko je imela Malala komaj 14 let, je na avtobus, s katerim se je peljala, stopil pripadnik talibanov, vanjo pomeril s pištolo in sprožil. Najprej je okrevala v domovini, nato pa je odšla na zdravljenje v Anglijo. Njeno preživetje je mejilo že skorajda na čudež.
Znova ji grozijo s smrtjo
Na podelitev nagrade že odzvali pakistanski talibani, ki so zatrdili, da Malala ni storila ničesar, da bi si zaslužila nagrado. "Storila ni ničesar. Sovražniki islama so jo nagradili, ker je zapustila islam in postala sekularna," je povedal predstavnik pakistanskih talibanov Šahidulah Šahid. "Nagrade prejema, ker deluje proti islamu," je še povedal in ponovil grožnjo, da bodo znova poskusili ubiti Malalo "tudi v ZDA ali Veliki Britaniji", če bo treba.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.