Načinov, s katerimi se lahko okužiš, je zelo veliko. Z določeno spolno prenosljivo boleznijo se lahko okužiš, tudi če z osebo nimaš spolnega odnosa oziroma si z njo ne izmenjaš telesnih tekočin. S humanim papiloma virusom (HPV) se denimo lahko okužiš že samo s stikom, lahko tudi prek obleke ali brisače. Samo dotik je dovolj tudi za okužbo s sramnimi ušmi. Ne moreš pa samo z dotikom dobiti virusa humane imunske pomanjkljivosti (HIV).
Mit: Oralni in analni spolni odnos je varnejši od vaginalnega
Ob oralnem in analnem spolnem odnosu ne moreš zanositi in izgubiti nedolžnosti, še vedno pa lahko dobiš spolno prenosljivo bolezen. Manj rizični je oralni spolni odnos (čeprav se lahko tudi na ta način okužiš z gonorejo in klamidijo), ne moreš pa z uživanjem okužene sperme dobiti HIV-a, razen če imaš v ustih ureznine ali odprte rane. Analni spolni odnos je najbolj rizičen, saj se koža tam zelo hitro raztrga. Možnost za okužbo s HIV je primeru analnega spolnega odnosa največja.
Mit: S spolno prenesljivo boleznijo se lahko okužiš v džakuziju
To še kako drži. Ljudje menijo, da bo toplota iz džakuzija ubila bacile in prenašalce spolno prenosljivih bolezni, zato si v njem prej privoščijo nezaščiten seks, kot bi si ga sicer. A prenašalci spolno prenosljivih bolezni lahko v toplem in vlažnem okolju preživijo več ur, kopalke pa genitalij ne zaščitijo pred okuženo vodo. Poleg tega topla voda odpre vaše pore, tako da je vaša koža še bolj občutljiva za ureznine in odrgnine.
Mit: Okužbo s humanim papiloma virusom lahko preveriš s kisom
Govorice, da v primeru okužbe s humanim papiloma virusom, rana ob dotiku s kisom spremeni barvo, so povsem neresnične.
Da in ne. Herpes se lahko pojavi tudi izven ust ali genitalij, ne bo pa se pojavil kjerkoli na vašem telesu. Herpes se razvije na sluzastih območjih membrane: ustih, očesih, vaginalnem predelu, anusu ter okoli omenjenih predelov. Lahko ga dobite tudi na roke in ga nato prenesete na oči, usta ali genitalije. A običajno ob dotiku genitalnega herpesa, ne boste dobili bradavic po rokah.
Mit: Ne morete širiti herpesa, če ga trenutno nimate
To ne drži. Če ima vaš partner virus herpesa, naj obišče zdravnika, da mu predpiše ustrezno terapijo. V nasprotnem primeru vas lahko okuži z njim, tudi če ta trenutno ni viden.
Mit: Če imate herpes, je vaše spolno življenje končano
Ne drži, morate pa biti pri spolnih odnosih zaščiteni in v zvezi s tem odkriti do partnerja. Enako je v primeru okužbe s HIV. Še vedno sicer obstaja možnost, da se s spolno boleznijo okužite, a je ta veliko manjša kot v primeru nezaščitenega seksa.
Mit: Vaše telo bo z gonorejo in klamidijo obračunalo samo. In ko se enkrat okužite z neko spolno prenosljivo boleznijo, se ne morete znova
Zelo redki so primeri, da telesni imunski sistem pozdravi spolno prenosljivo bolezen. Ta je za telo tudi zelo nevarna, če je ne zdravite. Gonoreja in klamidija lahko ob odsotnosti zdravljenja povzročita neplodnost in pustita brazgotine na jajcevodih. Prav tako je možno isto spolno boleznijo dobiti večkrat. Po navadi se to zgodi, ker oseba še naprej seksa s partnerjem, ki jo ima. Zato se zadržite tega početja, dokler vama zdravniki zanj ne dajo zelene luči.
Mit: S spolno prenosljivo boleznijo se lahko okužiš na stranišču
V praksi je to skoraj nemogoče, teoretično pa je to možno. Zato so redni pregledi pri zdravniku, tudi, če ste v trdnem razmerju, tako zelo potrebni.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.