
Čas do 15. julija ni Ropov zaveznik. Zahteva po zamenjavi direktorice Triglava Nade Klemenčič pa za najverjetnejšega kandidata za mesto predsednika vlade ni prišla v najbolj neprimernem trenutku. Na teorijo zarote zoper njega, Rop odgovarja, da je možno vse; saj nekateri skušajo uporabiti različna sredstva za njegovo diskreditacijo. Glede predloga za zamenjavo Klemenčičeve pa je finančni minister pojasnil, da se s tem ne strinja in da nima točnih informacij o tem, kaj je osnova za predlog zamenjave direktorice zavarovalnice Triglav. Glede navidezni trenj med gospodarstveniki in vlado pa Rop meni, da je za slovensko gospodarstvo pomembno, da ima država stabilno vlado in zdravo gospodarstvo ter javne finance. To pa je tisto, tako Rop, kar slovenska vlada v tem trenutku zagotavlja in bo zagotavljala tudi v prihodnje.
Metod Dragonja, predsednik uprave Leka, meni, da je Rop kot kandidat za mesto mandatarja nove vlade dobra izbira in mu pri izbiri želi veliko uspeha. Draško Veselinovič, direktor Ljubljanske borze, pa ni želel komentirati Ropove kandidature. Borut Meh, član uprave Petrola, pa je na vprašanje ali misli, da znotraj Liberalne demokracije obstaja nekdo, ki bi imel večje možnosti za mesto predsednika vlade, odgovoril, da je Rop le eden izmed zelo izpostavljenih politikov LDS-a, da pa se do 15. julija lahko še marsikaj zgodi.
Jožko Čuk, predsednik Gospodarske zbornice Slovenije, meni, da ima Rop potrebno znanje za mesto mandatarja, da pa se bodo verjetno pojavili tudi drugi kandidati. Dosedanje sodelovanja GZS in ministrstva za finance je bilo po besedah Čuka ustvarjalno in v primeru, da bo minister postal mandatar si sodelovanje kot je sedanje želijo tudi z novim ministrom.
Tone Rop je imel kot finančni minister dve slabi izbiri ali rešitvi. Če bi pri privatizaciji popustil kapitalskim in predvsem menedžerskim elitam, bi ga v parlamentu čakala opozcija. Rajši je tvegal spopad s kapitalom. Rop pa meni, da je šlo le za različne poglede na nekatere sistemske rešitve ter dodaja, da verjame, da bodo tovrstne dileme kmalu razrešene. Glede kandidature za mandatarja je minister bolj previden, saj meni, da je do 15. julija še preveč časa, da bi se to komentiralo. Sam želi počakati še na diskusijo znotraj LDS in na odločitev sveta stranke ter se strinja, da so še vedno možna številna presenečenja glede namestnika sedanjega predsednika vlade. Sprejel in spoštoval pa bo vsako odločitev vodstva stranke, je povedal za konec.
Do 15. julija bo moral Rop prestati igro živcev. To pa je področje, na katerem je Rop, kot mu radi očitajo nekateri nasprotniki in zavezniki, najšibkejši. Če bo vzdržal, ga bo sredi julija LDS skoraj zagotovo predlagala za mandatarja. Od tu naprej pa ostaja vprašanje, kakšne so sploh ambicije Toneta Ropa. Je to dveletni vladni mandat ali po prevzemu vlade tudi prevzem največje vladne stranke, ki je tako rekoč obsojena na vladanje.