Slovenija

Minister: Šolnin (za zdaj) ne bo

Ljubljana, 15. 04. 2013 15.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na javni tribuni o študentski problematiki je študente predvsem zanimalo, ali bodo za študij uvedene šolnine. Minister Pikalo jim je zagotovil, da "za zdaj to ni na mizi". Obljubil pa je tudi, da bo država visokemu šolstvu dala 16 milijonov evrov.

Jernej Pikalo
Jernej Pikalo FOTO: Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport

Na fakulteti za družbene vede (FDV) so v okviru protestnega tedna Svobodne univerze na javni tribuni govorili o študentski problematiki. Minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo je povedal, da so študijski programi, ki so jih posodobili ob bolonjski reformi, velik plus. Pojasnil je, da je bilo z dosedanjim načinom financiranja po uredbi denarja ponavadi za temeljni steber, nikoli pa ga ni bilo za razvojni steber. Zato je treba po ministrovih besedah doseči dolgoročno financiranje visokega šolstva, ki ga je treba zakonsko urediti, kar je odločilo tudi ustavno sodišče. "Če bi dosegli večjo stabilnost financiranja, bi fakultete tudi lažje načrtovale svoje študijske programe," je poudaril minister.

Dekan FDV Bojko Bučar pa je opozoril, da so temeljni problem finančna sredstva, ki bi bila potrebna za reformo. V tej krizni situaciji pa si težko predstavlja, kako bi do denarja prišli. Zdi se mu, da je ljubljanska univerza v zelo težkem položaju. Na fakulteti bodo brez dodatnega denarja težko ohranili sedanjo kakovost študija, je opozoril Bučar in dodal, da fakulteta za svoje delovanje na leto rabi 750.000 evrov.

Minister Pikalo je zasebno visoko šolstvo opisal kot svobodno podjetniško pobudo, a je zanj način financiranja sporen. Bučar pa ni prepričan, da gre ravno za svobodno podjetništvo, moti ga predvsem to, da država financira zasebne visokošolske zavode.

V razpravi je študente predvsem zanimalo, ali bodo uvedene šolnine. Minister je odgovoril, da "za zdaj to ni na mizi", tudi dekan FDV je osebno proti šolninam, kot je tudi proti "kakršnemu koli omejevanju vpisov".

Študenti so prav tako izrazili bojazen glede izvedbe druge bolonjske stopnje oz. podiplomskega študija. Pikalo jim je obljubil, da bo kot minister uresničil sklep DZ, ki je z dopolnilom decembra 2012 visokemu šolstvu dodatno namenil 16 milijonov evrov. To se bo zgodilo v tem študijskem letu, je dejal.

Eno od vprašanj je bilo tudi, ali bo kaj dodatnega denarja tudi za znanost in kaj bo s kompetentnimi centri odličnosti. Letos imamo dvojno generacijo mladih raziskovalcev in "iščejo orodja, da bi vsaj en del teh ljudi zadržali doma", je pojasnil minister.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

24vohomurckov
15. 04. 2013 19.58
+2
....desni jih niso uvedli....jih bodo socialno usmerjeni, kakor levi kaviar ohranjevalci socialne države?
pacifik12
15. 04. 2013 18.45
+1
Danes ne, jutri ja, tako je z to našo pingvinsko vlado.
Netajkun
15. 04. 2013 18.40
+1
Tudi šolnine bodo - in to kmalu , pa višji davki in nižje plače , dodatna doplačila zdravstvenih uslug , nižje pokojnine , več kazni , višji DDV ( 2 ali 3 % ) , tudi odpuščanja v JS in še marsikaj drugega . Drugače ne more biti , preveč smo zabredli .
scar_face
15. 04. 2013 16.26
+3
Beri kot: danes se še o tem nismo pogovarjali, jutri pa bo zadeva že na mizi. Zanimivo, da stranka, ki zagovarja socialno demokracijo, torej posredno tudi socialno državo(brezplačno šolstvo pa je eden izmed temeljnih stebrov socialne države), brezpogojno ne pove, da šolstvo ne sme biti plačljivo pod nobenim pogojem. Se spomnim Lukšiča, ko je v opoziciji zagovarjal brezplačno šolstvo, malice za dijake etc.
Netajkun
15. 04. 2013 18.44
+1
Saj to je težava . Niso realni , nimajo pojma , manipulirajo , nakladajo , lahko bi rekel da celo lažejo . Dejstvo pa je , da ni denarja , ne more biti vse brezplačno