Minister But si je ogledal dve novi investiciji, eno pri zadrugi, drugo pri zasebnih vinogradnikih. Investiciji naj bi pomenili novi pristop k ruralnemu razvoju podeželja in regionalnemu razvoju. Gre v bistvu za princip, ko se področjem, ki imajo slabšo strukturo in težave v razvoju, prepusti možnost razvoja, sama pa se morajo vključiti v večletne razvojne programe in na osnovi le-teh se lahko kasneje odvija financiranje, ki prav tako poteka z deželne ravni, je pojasnil minister But.
Minister But je še dodal, da so se z avstrijsko stranjo dogovorili o sodelovanju. Slovenija namreč v tem trenutku pripravlja šestletni program gospodarskega razvoja, v katerem bodo ena od šestih ključnih prioritet programi razvoja podeželja, ki morajo biti narejeni še letos. Ko bodo kot paket šestih prioritet zaokroženi z gospodarskim programom, jih bo Slovenija poslala v Bruselj in to bo osnova za pogajanja o sofinanciranju programov EU od dneva vstopa v EU, je povedal kmetijski minister.
Strokovnjaki iz Gradiščanske in iz avstrijskega ministrstva za kmetijstvo in okolje bodo pri tem sodelovali kot nekakšni evaluatorji, to se pravi ocenjevalci in pregledovalci programa. Ob tem But še dodaja, da bo imela Slovenija možnost iz prve roke poglobiti sodelovanje s tisto državo, ki je v okviru EU na tem področju uspela uveljaviti največ programov.