Organ mejne kontrole lahko, kot določa navodilo, tujcu izjemoma izda vizum za enkratni vstop, z veljavnostjo največ za 30 dni, če se izkaže, da zaradi nepredvidljivih oz. nujnih razlogov ni mogel pridobiti vizuma na diplomatsko-konzularnem predstavništvu Republike Slovenije v tujini in ni razlogov za zavrnitev vstopa, ob enakih pogojih pa lahko tujec pridobi tudi petdnevni enkratni tranzitni vizum. Vizum organ mejne kontrole izda na podlagi tujčeve ustne prošnje. Za nepredvidljive in nujne zadeve se po tem navodilu štejejo tudi nenadni dogodki, povezani z boleznijo oz. smrtjo v družini, udeležba v postopkih pred državnimi organi, obiski državnih in drugih delegacij, športna srečanja in kulturne prireditve. Ali gre za nepredvidljive in nujne razloge, ugotavlja policist na podlagi dokumentacije, s katero tujec dokazuje namen vstopa v državo.
Vizum za enkratni vstop pa se tujcu ob prihodu v Slovenijo lahko izda tudi v primeru, da sicer obstajajo razlogi za zavrnitev izdaje. Gre za humanitarne razloge, državni interes oz. na podlagi sprejetih mednarodnih obveznosti. Tako lahko tujec na mejnem prehodu pridobi vizum, če potrebuje nujno zdravniško pomoč, zaradi darovanja človeških organov, naravnih in drugih nesreč oziroma, če pristojno ministrstvo izkaže interes. Vizumi po tem navodilu se lahko izdajajo le na mednarodnih mejnih prehodih Karavanke, Šentilj, Fernetiči, Vrtojba, Dolga vas, Hodoš, Dragonja, Jelšane, Metlika, Obrežje in Gruškovje, na treh letaliških mejnih prehodih Brnik, Maribor in Portorož ter na pomorskem mejnem prehodu Koper.
Sicer pa so v omenjenem navodilu podrobneje opredeljeni tudi postopki policistov glede zavrnitve vstopa tujcu v Slovenijo. Zakon o tujcih določa, da se tujcu vstop v Slovenijo zavrne, če nima veljavne potne listine, potrebne za vstop v državo, pomeni nevarnost za javni red in mir, varnost in mednarodne odnose Republike Slovenije ali če obstaja sum, da bo njegovo bivanje povezano z izvajanjem terorističnih in drugih nasilnih dejanj, nezakonitimi obveščevalnimi dejavnostmi, posestjo in posredovanjem mamil ali izvrševanjem drugih kaznivih dejanj. Navodilo kot nevarnost za javni red, mir in varnost šteje utemeljen sum, da bo tujec v Sloveniji izvajal nasilna dejanja, če je bil v naši državi obravnavan za kaznivo dejanje, za katerega je predpisana zaporna kazen najmanj dveh let zapora, ter če je bil zoper njega vsaj dvakrat podan predlog za uvedbo postopka o prekršku, pa tudi če poskuša tujec v Slovenijo vstopiti s tehnično nepopolnim vozilom. Mednarodne odnose Republike Slovenije pa ogrožajo tudi tujci, ki jih utemeljeno sumijo, da želijo nelegalno prebegniti na Zahod.
Za sum, da bo tujčevo prebivanje v Sloveniji povezano z izvajanjem terorističnih in drugih nasilnih dejanj, nezakonitimi obveščevalnimi dejavnostmi, posestjo in posredovanjem mamil ali izvrševanjem drugih kaznivih dejanj in s tem za prepoved vstopa v državo, bo po uveljavitvi navodila zadoščalo že, da tujec prihaja iz države, kjer so teroristične aktivnosti "bolj pogoste" in njegov prihod v državo ne bo zanesljivo utemeljen. Iz istih razlogov bo vstop zavrnjen, če obstajajo podatki, da je tujec vpleten v teroristično dejavnost, če kaže, da uživa mamila ali če ima pri sebi predmete za izvrševanje kaznivih dejanj.
Tujec brez delovnega dovoljenja mora za vstop v državo na zahtevo policista dokazati, da ima dovolj sredstev za preživljanje in nadaljevanje poti iz Slovenije, policist pa lahko zahteva tudi dokumentacijo, s katero mora izkazati namen vstopa v Slovenijo.