Kaj se je zgodilo z Mihaelom Karnerjem po tem, ko so ga aprila 2012 Avstrijci izpustili po plačilu varščine? Karner je skupaj z ženo najprej odšel v Slovenijo, za ameriške oblasti pa je ubežnik pred zakonom, so zapisali na spletni strani ameriškega tožilstva.
Ameriški predsednik Barack Obama je v petek obvestil kongres, da je uvedel sankcije proti šestim posameznikom in skupinam zaradi trgovine z mamili. Na seznamu je poleg šefov mafijskih kartelov iz Afganistana in Mehike tudi Mihael Karner, in sicer zaradi preprodaje steroidov.
Kot so zapisali na spletni strani ameriškega državnega tožilstva, temelji uvrstitev Karnerja na seznam na zbranih dokazih, po katerih je Karner od leta 2000 vodil globalno mrežo za distribucijo anaboličnih steroidov, ki je prodala na milijone doz steroidov po vsem svetu, tudi več tisoč strankam v ZDA.
Karner naj bi pridobival predhodne sestavine za kemikalije za izdelavo nedovoljenih dopinških preparatov med drugim iz Jugovzhodne Azije, v tovarni v Vzhodni Evropi pa naj bi jih nato izdelali in pakirali.
Ko je prejel spletno naročilo za steroide, jih je v večjih količinah poslal posrednikom v Veliki Britaniji, Italiji, Grčiji in drugod, kjer so jih prepakirali v manjše količine kot posamezna naročila in jih nato posredovali naročnikom. Tako naj bi Karner uspel zabrisati dejansko poreklo nedovoljenih preparatov, je še zapisalo tožilstvo.
Prihodke od te prodaje naj bi Karner skrival v davčnih zavetiščih. Zvezno sodišče v Massachusettsu ga je skupaj z ženo in bratom leta 2010 obtožilo pranja denarja ter razpečevanja steroidov.
Decembra leta 2010 so ju z ženo aretirali v Avstriji, ZDA pa so zahtevale njuno izročitev. Avstrijsko sodišče je odločalo zelo počasi, aprila 2012 pa jim je uspelo, da sta bila izpuščena po plačilu varščine.
Če bo Karner obsojen na podlagi ameriške obtožnice, mu grozi do 20 let zapora zaradi pranja denarja in kazen v višini 500.000 dolarjev oziroma dvakratne vrednosti premoženja, ki je bilo zaseženo v postopku. Na podlagi obtožb zaradi razpečevanja in uvoza prepovedanih snovi pa mu grozi do deset let zapora ter denarna kazen v višini do 500.000 dolarjev.
Šesterici zamrznili premoženje
Obama je sankcije uvedel proti mafijski združbi Vitezi Templarji iz Mehike, ki nadzira trgovino z mamili na obali Tihega oceana, ter mamilarskima karteloma Los Urabenos iz Kolumbije in Los Cachiros iz Hondurasa.
Na seznamu so poleg teh in Karnerja tudi vodja kartela iz Tijuane v Mehiki Luis Fernando Sanchez, afganistanski mamilarski vodja Hadži Kotval Nurzai, ki deluje v Pakistanu in je povezan s talibani.
Osebam in organizacijam s seznama so zamrznili premoženje v ZDA, ameriškim posameznikom in podjetjem pa je z njimi prepovedano opravljati posle.
KOMENTARJI (113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.