Astronomi so ujeli trenutek, ko je meteorit v Lunino površje trčil s tolikšno močjo, da je pri tem nastal 40 metrov širok krater, pri tem pa se je sprostilo toliko energije, da je bil blisk svetlobe z Zemlje videl celo s prostim očesom.
400 kilogramov težak meteorit je potoval s hitrostjo okoli 61.000 km/h, glede na posledice pa naj bi šlo za največje trčenje s površino Lune doslej.
Ob trčenju se je sprostilo toliko energije, kot bi eksplodiralo 15 ton TNT, oziroma trikrat več kot ob doslej najmočnejšem trčenju, ki so ga lani marca zaznali pri Nasi.
Dogodek sta zabeležila španska teleskopa, nameščena v Sevilli, ki dogajanje na Luni spremljata v okviru projekta Midas.
Španski astronomi so pojasnili, da vsak dan zabeležijo več trkov meteoritov z Luno, da pa je bil ta dogodek res nekaj posebnega. Izpostavljajo, da je opazovanje pomembno, saj je Luna bližnja soseda Zemlje, zato raziskovanje teh trkov izkoriščajo za učenje o morebitnih nevarnostih, ki pretijo Zemlji.
Tokrat so se naučili, da imajo kamni premera okoli 1 meter, ob trčenju okoli 10-krat večjo moč kot so predvidevali.
Kljub temu takšni kamni Zemlji ne bi predstavljali večje nevarnosti. Večina bi še pred trčenjem zgorela v atmosferi, na tla bi padli le njihovi koščki, ki večje katastrofe ne bi povzročili, pravijo raziskovalci.
KOMENTARJI (112)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.