
Telekomunikacijski operaterji bodo za radijske frekvence za mobilno telefonijo skupaj odšteli 148,74 milijona evrov. Takšen je izkupiček paketne elektronske dražbe, ki jo je izvedla Agencija za komunikacijska omrežja in storitve (AKOS). Izkupiček se bo stekel v državni proračun.
Na dražbi so sodelovali trije vodilni slovenski mobilni operaterji – Telekom Slovenije, Simobil in Tušmobil. Potegovali so se za radijske frekvence v pasovih 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz in 2600 MHz, in sicer za obdobje 15 let. Izklicna cena za celoten paket frekvenc je sicer znašala 104,6 milijona evrov.
Telekom Slovenije je na dražbi za frekvence skupaj odštel 64,2 milijona evrov, drugi največji slovenski mobilni operater Simobil 63,87 milijona evrov, Tušmobil pa 20,66 milijona evrov. T-2 na dražbi ni sodeloval.
Podelitev frekvenc je bistvenega pomena za nadaljnji razvoj slovenskih telekomunikacij. Za operaterje so najpomembnejše frekvence v pasu 800 MHz, ki so se sprostile z vseevropskim prehodom na digitalni televizijski signal. Te so ključne za razvoj hitrih mobilnih omrežjih četrte generacije (4G) in ustrezno pokritost izven gosto poseljenih krajev – omogočajo namreč boljši doseg, s tem pa je potrebno manjše število baznih postaj.
Sledi hoter razvoj mobilnega interneta
Državljani lahko pričakujejo izredno hiter razvoj kapacitet mobilnega interneta, je poudaril direktor AKOS Franc Dolenc.
Pridobili bodo tudi državljani na ruralnih območjih in območjih s slabo telekomunikacijsko infrastrukturo. Pogoji dražbe od operaterjev namreč zahtevajo, da zagotovijo določeno stopnjo pokritosti. "Na ta način bodo prebivalci v teh področjih pospešeno prišli do širokopasovnega interneta in s tem do normalne integracije v poslovne in ostale procese," je dejal Dolenc.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.