Slovenija

Ministrstvo trojke ni zaprosilo za mnenje

Ljubljana, 29. 01. 2013 10.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Evropska komisija, ECB in IMF vlado sprašujejo, kako bo povrnjeno vloženo premoženje v slabo banko in ali bi štiri milijarde evrov poroštev zadostovalo. Ministstvo za finance pojasnjuje, da so do višine poroštev prišli na podlagi neodvisnih skrbnih pregledov v stresnih scenarijih v posameznih bankah.

Evropska komisija, Evropska centralna banka (ECB) in Mednarodni denarni sklad (IMF) naj bi od vlade zahtevali dodatna pojasnila glede učinkovitosti in uspešnosti slovenske slabe banke, ki naj bi predstavljala model za očiščenje slabih terjatev bank. Po pisanju časopisa Dnevnik predstavnike treh organizacij zanima, ali bo štiri milijarde evrov državnih poroštev za obveznosti Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) zadostovalo in prav tako ali bo zadostna dokapitalizacija bank v višini milijarde evrov.

Če bi bili ti zneski zadostni, jih tudi zanima, na podlagi katerih analiz so bila oblikovana takšna predvidevanja glede na to, da stresnih testov še ni. Do konca meseca želijo tudi videti natančnejšo definicijo družbe za upravljanje terjatev bank, njene cilje in pooblastila ter podrobnosti financiranja.

Ob tem priporočajo, da Banka Slovenije v treh mesecih opravi stresne teste bank in ugotovi njihovo kapitalsko trdnost. Hkrati bo treba določiti kriterije za prenos terjatev, vse tri institucije pa želijo poznati tudi metodologijo vrednotenja slabih terjatev.

Vsi trije mednarodni organi se tudi sprašujejo, koliko se lahko država dodatno zadolži, če se bo izkazalo, da bo štiri milijarde državnih poroštev nezadostno.

Ministrstvo pravi, da mednarodne institucije podpirajo reševanje v okviru slabe banke

Vlada
Vlada FOTO: Damjan Žibert
Transparentnost poslovanja slabe banke je zagotovljena preko nadzora Računskega sodišča, kot ga določa 19. člen Zakona o ukrepih RS za krepitev stabilnosti bank, neodvisnost banke pa temelji predvsem od kredibilnosti imenovanja neizvršnih in izbire izvršnih direktorjev. Ministrstvo za finance

Ministrstvo za finance pojasnjuje, da mednarodnim institucijam (EC, ECB in IMF) ni bil posredovan načrt, ampak samo za prvi delovni osnutek podzakonskega akta, ki je bil pripravljen s strani Banke Slovenije in dopolnjen s strani ministrstva za finance. "Osnutka ni ocenjevala Trojka (ker Trojke za Slovenijo ni), ampak so k njemu podajale komentarje skupine za tehnično pomoč iz evropske komisije (EC), Evropske centralne banke (ECB) in Mednarodnega denarnega sklada (IMF). Omenjeni osnutek ni bil javen, niti ni bil predviden za objavo in se je od prve delovne verzije spremenil," so sporočili z ministrstva, kjer tudi zanikajo, da je morala slovenska vlada omenjene institucije zaprositi za mnenje. Po njihovih besedah vlada namreč z njimi sodeluje v okviru tehnične pomoči.

Predstavniki EC, ECB in IMF po navedbah ministrstva tako podpirajo rešitve problema bančnega sistema v Sloveniji in prizadevanja ministrstva, da to stori v okviru predlagane sheme, saj se z nenehnimi dokapitalizacijami ne rešuje problema neustreznega upravljanja s slabimi terjatvami znotraj posameznih bank.

Minister za finance Janez Šušteršič je že večkrat pojasnil, da je ministrstvo do višine državnih poroštev za obveznosti Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) prišlo na podlagi neodvisnih skrbnih pregledov v stresnih scenarijih v posameznih bankah. So pa na ministrstvu priznali, da ni bil narejen poseben sistemski stres test celotnega bančnega sistema, ki ga običajno izvajajo centralne banke, čeprav so Banki Slovenije to predlagali.

Na Banki Slovenije pa so nam odgovorili, da enkrat na leto izvajajo tudi makro stres teste, s katerimi preverjajo poslabšanje makroekonomskih razmer in njihov vpliv na stabilnost bančnega in finančnega sistema.

Na ministrstvu so spomnili še, da je v svetu veliko modelov slabih bank z različnimi pristojnostmi, zato je težko govoriti o eni praksi ali o tem, da bi imela slovenska različica slabe banke v skladu z zakonom večja pooblastila, kot je to običajno. "Narava problema v Sloveniji je drugačna kot na Irskem in v Španiji, zato je slaba banka opremljena z instrumenti za reševanje težav v Sloveniji, izkušnje ECB in Evropske komisije pa izvirajo predvsem iz rešitev iz teh dveh držav," so zapisali.

Za direktorje slabe banke mora veljati protikorupcijska zakonodaja

Ekonomist Igor Masten je na današnji okrogli mizi SID banke v odzivu na razkritje mnenja Bruslja, ECB in IMF glede izvedbene uredbe na podlagi zakona o slabi banki pozval k upoštevanju pripomb in hitri pripravi kakovostnih izvedbenih ukrepov.

Takšna so torej pojasnila vlade. Pri Dnevniku pa so pisali še o tem, da t. i. strokovnjaki mednarodnih institucij tudi opozarjajo, da bodo pooblastila t. i. slabe banke precej večja, kot je to običajno. Ob tem pa nista zagotovljeni neodvisnost in transparentnost njenega poslovanja. Prav tako bi tudi za direktorje slabe banke moral veljati zakon o integriteti in preprečevanju korupcije.

Evri
Evri FOTO: Thinkstock

Dnevnik piše, da se še posebej nenavadna zdi odločitev, da slabi banki dovolijo neuradne stike z lobisti. Poudarjajo, da je Irska takšne stike v svojem zakonu o slabi banki izrecno prepovedala. "Ta izjema bi lahko resno kompromitirala delo DUTB," so zapisali. Prav netransparentni posli bank so namreč pripeljali do tega, da mora Slovenija ustanavljati slabo banko.

Imenovanje upravnega odbora bi moralo po mnenju strokovnjakov potekati po natančneje določenih kriterijih. Tudi odgovornost nadzornih organov bi morala biti natančneje določena. Poleg tega pa jih skrbi tudi, da bi lahko bili neizvršni direktorji člani političnih strank.

Kako bo z vodenjem prevzetih podjetij?

"Trojka" oz. skupina za tehnično pomoč je tudi zaskrbljena nad preveč široko zastavljenimi cilji. Ti bi morali biti za zagotovitev transparentnosti, odgovornosti in učinkovitosti operacij jasno določeni.

S prevzemom slabih terjatev bi država dobila tudi nadzor nad številnimi slovenskimi podjetji. Predstavniki mednarodnih institucij opozarjajo, da bi morali biti lastniški deleži v podjetjih kategorizirani glede na velikost deleža. Če bi DUTB pridobil popolni nadzor nad podjetji, bi bilo treba vzpostaviti ustrezni nadzor, ločen od nadzora preostalega premoženja. Tako bi zagotovili neodvisnost pridobivanja in upravljanja tega premoženja. Strokovnjaki menijo tudi, da je neprimerno, da bo DUTB bankam lahko določal njihove strategije kreditiranja, pri čemer naj bi spodbujali predvsem kreditiranje malih in srednje velikih podjetij. Opozorili so, da bi to lahko vodilo v boj med bankami za pridobitev tovrstnih komitentov.

Ključni cilj slabe banke naj bi bil čim večji izkupiček iz prestrukturiranja tega premoženja. Ker je vlada delovanje DUTB omejila na pet let in ukazala, da se vsako leto proda deset odstotkov premoženja, strokovnjaki sprašujejo, kaj se bo zgodilo, če bodo pogoji za prodajo slabi. Zanima jih, ali bo mogoče zaobiti določilo, ki ukazuje obvezno prodajo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (568)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

povrsniste24kur
29. 01. 2013 20.15
+2
kaj če bi napisali še en članek okrog obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki bo po novem stalo 45,48 eur namesto 14,17 eur?
mi23
29. 01. 2013 19.43
Zrušite vsakega ministra posebej pa naj janez ostane sam
malaraja
29. 01. 2013 19.00
+5
Zdaj, ko je Janez razkrinkan, so mu profiči pogledali pod prste. Janezu res verjamem samo to, da v Bruslju niso prosili, če jih preverijo. Profiči iz Bruslja pri nas niso zaželjeni, ker tile kradejo najraje kar po kmečko. Naš Klemenčič s Harvard magisterijem je iz Dupleka, isto izobraženi iz Bruslja je pa kaj? Stric iz ozadja, Janez Janša in njegovi oboževalci. Pri nas je res vse bolj zabavno. Mislim, da se bo celo nehala selitev intelektualcev v tujino, ker je klima v Sloveniji vse bolj vedra. Še malo, pa bo.
malaraja
29. 01. 2013 18.55
+9
Kdo se boji neodvisnih tujih strokovnjakov? Strici iz ozadja ali Janša s svojo tolpo?
veseljak1
29. 01. 2013 18.09
+7
še v evropi so uvidli da pri nas nekaj smrdi, zdaj mi je jasno zakaj janša skoz straši z trojko iz bruslja. pa ne zaradi nas ampak zaradi sebe. najbolj se jo on boji. to je zdaj jasno kot beli dan.
Corto Maltese
29. 01. 2013 17.57
+8
Hahaha transparentnost zagotovljena preko računskega sodišča. Potem pa veliko finale: "...neodvisnost banke pa temelji predvsem od kredibilnosti imenovanja neizvršnih in izbire izvršnih direktorjev" . Se pravi politika ne bo imela prste vmes. V Sloveniji? PAJAAAAAAAAAA SEVEDAAAAA.
prašek
29. 01. 2013 17.51
+4
Saj lahko Janeza vprašajo , katere banke so morale dati kredite . In katerim osebam !
Netajkun
29. 01. 2013 17.54
-3
Netajkun
29. 01. 2013 17.55
-1
maneno48
29. 01. 2013 17.18
-3
če bi želel pojasnila od ps, lds, zares bi jim kradljivci iz prve roke lahko pojasnil
prašek
29. 01. 2013 17.50
+5
Janša ima prednost in vedenje o teh kreditih !
zombika
29. 01. 2013 17.08
+7
In kaj zdaj pravi ustavni sodnik Petrič?
maneno48
29. 01. 2013 17.19
-8
zombika
29. 01. 2013 17.57
+3
malaraja
29. 01. 2013 19.01
+6
Mami, ker pameten del naroda ves čas tuli, da nas hočejo spet oropat, Petrič jim je pa dal zeleno luč. Razmišljaj malo, no!
Kritik30
29. 01. 2013 15.34
+15
Res je slaba banka je slaba rešitev. Dejansko bi banke vse kredite, ki jih ne bodo dobile nazaj prenesle na slabo banko, država bo izdala obveznice v tej višini, ki bodo vnovčljive v 7-10 letih. To pomeni, da bo vse te kredite NACIONALIZIRALA. Čez 7-10 let se bodo te obveznice izplačevale iz PRORAČUNA, kar pomeni da ga bomo plačali vsi. Kje je tu naša RKC? Vam povem kje, navija za izpeljavo le tega, ker to pomeni, da ji ne bo treba razprodajati premoženja, saj ji po tej poti ne bo treba vrnit kredita. Potem pa še moralizirajo kako je ta vlada dobra, moralni teolog pa vem še pove, da ste za lačne otroke krivi sami. BOLANO! Kdo še podpira to lopovsko ustanovo?! Nekaj povem že sedaj, če se izpelje ta slaba banka, bom RKC naredil škodo v višini njenega kredita!!!! Ne smemo dovolit, da se zgodi ta rop stoletja. Vsi imamo svoje kredite, nihče nam jih ne odplačuje, zakaj bi odplačevali še njihove? Narod od teh kreditov ni imel NIČ. Sami naj jih vrnejo.
Uporabnik113189
29. 01. 2013 15.24
+11
Saj ne moreš verjet, da so te SDS lumpe tako hitro razkrinkali..Zato jo je pa Virant tako hitro zbrisal..
ivan.z Doba
29. 01. 2013 14.55
+11
Ha ha ha ...pa je dobil pozdrave slovesa iz Bruslja!! Pa zahtevajo, da mora za direktorje veljati zakon o integriteti in preprečevanju korupcije.!!! Za predsednika vlade R Slovenije slednji- ne velja!! Še pozdrav od Mussomelija pa...na smetišče zgodovine!!! Končno !!! ivan NI rešitev za Slovenijo!
malaraja
29. 01. 2013 19.02
+2
Ha ha ha, res dobra po glavi. Z vseh strani jih dobiva, pa je še kar priliman. Nič hudega, saj bo.
krtaca15
29. 01. 2013 14.28
+20
Slaba banka je rop slovenije, stoletni rop! Zapomnite si to!
maneno48
29. 01. 2013 17.21
-6
Netajkun
29. 01. 2013 17.52
+1
sem proti slabi banki , boljše bo , da še ene 4-5 milijard € v naslednjih 3 letih noter vložimo ( niso še vsi projekti zaključeni , pa delnice so ogromno popapale ), dejmo jim še mal pomagat .
malaraja
29. 01. 2013 19.04
+3
mami, po grobih ocenah so največjo luknjo naredili RKC in Janševi prijatelji "managerji". Saj kroži spisek dolžnikov. Zmagovalci so seveda RKC, zato skačejo v luft in bodo z življenjem branili JJ. Vse zaman! Konec je. Sami naj plačajo, saj imajo dovolj bogastva.
24uric
29. 01. 2013 14.27
+14
naj pride v slo Evropska komisija, ECB in IMF in preveri use transakcije slo politikov tudi prejšnjih/ bodo takoj ugotovili kam gre denar
transs
29. 01. 2013 14.41
+12
Odgovor bi bil:To je konstrukt evropske "Udbe"...
ivan.z Doba
29. 01. 2013 14.57
+7
ta rdeči so tut u EU! Da je vzel podkupnino je pa Kučan kriv!!
malaraja
29. 01. 2013 19.05
+1
To bi bilo za vse najbolj pošteno, tudi za Janševe vernike, ki mu kao še vedno vse verjamejo. Če pride kaj iz tujine, so tiho in ni nič iz Murgel pa od tardečih.
Leonardo09
29. 01. 2013 14.21
-1
vonti je pa tako prijetno v DZ,čigava slika je na twitu pri njenih komentarjih?
mbslo
29. 01. 2013 14.16
+14
Dvajset let se levi in desni politiki izmenjujejo pri koritu, ljudje pa že stradajo. Bog pomagaj, če še lahko.
ivan.z Doba
29. 01. 2013 15.00
+4
LOPOVIGOTOVISTE
29. 01. 2013 14.15
+3
SEDANJI SISTEM BANK DELUJE TAKO, DA PEŠČICA LJUDI IZČRPAVA BANKE... TA PEŠČICA SE SKRIVA POD BANČNO TAJNOSTJO IN POSLEDIČNO NE VEMO KDO NAM KRADE DENAR VEMO PA LE DA VEDNO IN VEDNO MANJKAJO MILJONI...... TA PEŠČICA LJUDI, NASPROTUJE, DA BI KDOR KOLI POSEGAL V TA BANČNI SISTEM IN HOČE ZLIKVIDIRAT VSE KI OGROŽAJO NJIHOVO POČETJE...... TIST KI SKOZ NASPROTUJETE NEKIM SPREMEMBAM, KDAJ BOSTE PRIŠLI K PAMETI IN UGOTOVILI, DA JE SEDAJŠNJI SISTEM NAJSLABŠI???? NAJBOLJ GROZNO KAR JE PA LAHKO, JE PA TO, DA NAM DENAR KRADEJO TUDI TUJCI IN GA NOSIJO V TUJE DRŽAVE!!!
antifa4321
29. 01. 2013 14.26
+11
Rešitev tega stanja ne vidim v prenašanju slabih bančnih terjatev v slabo banko ampak v javnem seznamu vseh oseb, ki so take kredite dajal in prejemal, zaplembo in nacionalizacijo vsega imetja, ki je plod takih kreditev, ter uveljavitev kazenske, mateialne, karierne in moralne odgovornosti.
transs
29. 01. 2013 14.44
+5
jebesemi....kje je pa v tem programu vključena cerkev??In pa seveda imena vseh,ki so prihajali do teh kreditov?Blamaža,ta slaba banka je ravno pravi peskovnik za skrivanje tajkunov!
ivan.z Doba
29. 01. 2013 15.01
+5
mali_mali
29. 01. 2013 14.09
+13
Preden gredo nad slabo banko naj obdelajo slabo (SDS) stranko. Normalno nekje je treba začet. Marsikaj jim ne bo jasno.
malaraja
29. 01. 2013 19.07
+2
SDS ima trenutno 1.700.000 EUR dolgov. Si sploh predstavljamo, kakšne finančne transakcije se gredo in zakaj? Če bi s tem denarjem vsaj zmagali na volitvah, pa bili poraženci. Kam dajo in kje dobijo toliko denarja, to je vprašanje.
Goljuf Borut 1
29. 01. 2013 14.07
+5
Zaradi istih stvari so tudi slovenski drzavljani v skrbeh.Ali boste tudi sedaj delali naprej ali se boste pozvizgali na njih,kot ste se na svoje drzavljane.
mbslo
29. 01. 2013 13.57
+8
Dragi sodržavljani! Ne dajmo se zmanipulirat raznim strankam pa vseeno s katerega pola prihajajo, RKC-ju, kapitalu. Razmišljajmo z svojo glavo!