
Ob novembrskih praznikih, ko se poveča prodaja cvetja in sveč, so se med kupce pomešali tudi inšpektorji. Pa ne le davčni, ampak tudi kmetijski in okoljski. Kmetijski inšpektorji so med 25. in 30. oktobrom opravili 43 pregledov na stojnicah tržnic in pokopališč po vsej Sloveniji. Pregledovali so registracije zavezancev pri prodaji okrasnega cvetja in aranžmajev.
Inšpekcija za okolje in naravo Inšpektorata RS za kmetijstvo in okolje (IRSKO) pa je opravila nadzor nad prodajo nagrobnih sveč v povezavi z ravnanjem z odpadnimi nagrobnimi svečami na 54 prodajnih mestih na 35 večjih slovenskih pokopališčih.
Iskali so sveče, za katere ni poskrbljeno, ko postanejo odpadek
Okoljski inšpektorji so iskali predvsem proizvajalce, ki na podlagi uredbe o ravnanju z odpadnimi nagrobnimi svečami niso vpisani v evidenco in niso pristopili k nobenemu od štirih skupnih načrtov ravnanja z odpadnimi svečami. To pomeni, da za te sveče kot odpadke ni ustrezno poskrbljeno.
Na 54 prodajnih mestih so prodajali sveče 122 proizvajalcev. Nadzorniki so ugotovili, da na 13 prodajnih mestih za štiri proizvajalce sveč še niso znani podatki, na devetih prodajnih mestih pa je bilo ugotovljeno, da šest proizvajalcev nagrobnih sveč ni vpisanih v evidenco proizvajalcev in niso pristopili k nobenemu od skupnih načrtov ravnanja z odpadnimi nagrobnimi svečami. Pri teh proizvajalcih sveč bodo v nadaljevanju opravljeni inšpekcijski pregledi. Za kršenje te uredbe je predpisana globa od 3.500 do 10.000 evrov.
Čigave rože prodajate?

Kmetijska inšpekcija IRSKO je ugotavljala, kakšno in čigavo cvetje prodajajo na stojnicah. ''Na podlagi uredbe o vrsti, obsegu in pogojih za opravljanje dopolnilne dejavnosti na kmetijah se mora kmetija kot fizična oseba registrirati za opravljanje dopolnilne dejavnosti pri prodaji aranžiranega cvetja, kot so venci, šopki in ikebane, vendar le iz lastnega cvetja. Prodaja aranžiranega cvetja z drugih kmetij ni dovoljena. Rezano cvetje v lončkih pa se po standardni klasifikaciji dejavnosti šteje med osnovno kmetijsko dejavnost v poglavju vrtnarstvo – rezano cvetje in zanj ni potrebna registracija dopolnilne dejavnosti,'' so pojasnili na ministrstvu za kmetijstvo in okolje.
Ugotovili so, da so večina prodajalcev na teh stojnicah trgovci s statusom s. p. ali d. o. o., ki imajo v prodaji lončnice, rezano cvetje in aranžmaje. Tisti prodajalci, ki so registrirani za kmetijsko pridelavo okrasnih rastlin, pa večinoma res prodajajo okrasne rastline v lončkih in ne aranžmajev.
Tako so bile nepravilnosti ugotovljene le v petih primerih na območju Ljubljane, Maribora, Murske Sobote in Kranja. ''V štirih primerih so zavezanci prodajali aranžirano cvetje brez registracije za opravljanje dopolnilne dejavnosti, v enem primeru pa je bila kmetija sicer registrirana za dopolnilno dejavnost, vendar pa je prodajala v aranžmaju tudi umetno cvetje,'' so pojasnili in dodali, da so zadeve še v fazi inšpekcijskega in prekrškovnega postopka.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.