Začel se je teden izbrisanih, s katerim zaznamujemo 21-letnico izbrisa več kot 25.000 ljudi iz registra stalnih prebivalcev Slovenije. Različne organizacije, ki se borijo za pravice izbrisanih, v tem tednu pripravljajo skupščine, forume, razprave in projekcije filmov, v torek pa tudi shod pred ministrstvom za notranje zadeve. Ravno v torek bo od izbrisa namreč minilo natanko 21 let.
Društvo izbrisanih prebivalcev Slovenije (DIPS) je ob obletnici opozorilo, da so vsa dosedanja prizadevanja, vključno z zadnjo sodbo Evropskega sodišča za človekove pravice, "odprla pot za bodočo popravo storjene krivice samo za 10.000 od skupaj 25.000 izbrisanih". Pot je namreč po navedbah DIPS odprta le za tiste, ki jim je dosedanja zakonodaja omogočila, da so že dobili vrnjen status, ki jim je bil takrat odvzet. "Preostalim 15.000 izbrisanim, ki še danes živijo zunaj Slovenije, pa zakon iz leta 2010 postavlja za vrnitev v Slovenijo povsem absurdne, ne le z ustavo, ampak tudi s pametjo skregane pogoje," pravijo v DIPS. Tako je društvo vložilo pobudo, da ustavno sodišče ugotovi neustavnost zakonske ureditve in zahteva njeno spremembo.
V DIPS navajajo, da je ustavno sodišče edino reševalo čast Slovenije kot pravne države in omogočilo odpravo storjene krivice vsaj za prvih 10.000 izbrisanih, in tako upajo, da bo temu zgledu sledilo tudi sedanje ustavno sodišče.
"26. februarja 1992 je 25.671 oseb postalo žrtev izbrisa in njegovih strahotnih posledic za uživanje vrste človekovih pravic, med njimi tudi ekonomskih in socialnih," pa so ob obletnici izbrisa zapisali v Amnesty International Slovenije (AIS). Tudi oni so oblasti vnovič pozvali, naj nujno čim prej pripravijo ukrepe za odpravo njegovih posledic. "Žal se vlada loteva reševanja tega izziva netransparentno in izključujoč izbrisane," pravijo na AIS. "Netransparentnost oblasti, ko gre za popravo kršitev človekovih pravic, je nedopustna. Nova zakonodaja in ukrepi odprave izbrisa morajo izhajati predvsem iz potreb izbrisanih – tako tistih, ki v državi že živijo, kot tistih, ki se bodo po enaindvajsetih letih šele vračali," so dodali.
KOMENTARJI (235)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.