
Svetlolasa deklica Maria je pritegnila pozornost svetovne javnosti. Potem ko so jo našli v romskem naselju pri paru, ki z njo ni v sorodu, se je začela iskalna akcija. Vsi bi radi vedeli, kdo so Marijini pravi starši in ali je bila deklica res ugrabljena.

Grško tožilstvo je danes proti paru, ki trdi, da sta deklico posvojila, vložilo obtožnico zaradi ugrabitve in pridobitve lažnega rojstnega lista. Iskanje bioloških staršev deklice se medtem nadaljuje. Policija namerava objaviti fotografije romskega para v upanju, da jih bo to pripeljalo bližje dejanskim otrokovim staršem. V preiskavo se je vključil Interpol, ki preverja, ali bi bila lahko deklica žrtev mreže trgovcev z ljudmi ali z organi.
Oblasti namreč sumijo, da je romski par vpleten v trgovino z otroki ali organi. Skupno imata namreč registriranih 14 otrok v treh različnih predelih Grčije. Na vprašanje, zakaj sta prijavila toliko otrok, je Palavra odgovorila, da sta si tako izboljšala svoj materialni položaj. Mesečno sta namreč prejemala po 2800 evrov otroških dodatkov.
Grške oblasti so še sporočile, da dokumenti, ki sta jih je za svoje otroke predložil par, nakazujejo, da je ženska v desetih mesecih rodila šest otrok.
Tudi par išče pravo mater
Kostas Katsavos, odvetnik para pa pravi, da zadeva sploh ni dramatična. "Moji stranki pravita, da otroka nista ugrabili, ampak sta ga posvojili," je povedal. Posvojitve sicer nista nikoli tudi zakonsko uredila. Zato je po odvetnikovih besedah ključno, da najdejo dekličino pravo mamo. Zato je po besedah Katsavosa tudi obramba sprožila zasebno preiskavo. "Upamo, da bomo mamo našli v naslednjih dveh dneh," je povedal.

40-letna Eleftheria Dimopoulou in 39-letni Hristos Salis sta še vedno v priporu. Njuni sorodniki so novinarjem povedali, da je Mario paru dala neka Bolgarka. "Vzemite tega otroka. Če ga ne boste, ga bom dala nekomu drugemu," je besede Bolgarke navedla Salisova sestra. "Samo odšla je in se nikoli ni vrnila," je dodala.
Dimopouloujeva pa je iz pripora medijem sporočila, da imata z možem deklico zelo rada in da jima Maria ljubezen tudi vrača. Pojasnila je, da se je pretvarjala, da je dekličina prava mama, ker je želela, da Maria odrašča v normalnem družinskem okolju.

A policisti takšnim navedbam zdaj težko verjamejo. Pravijo, da Maria zna povedati le nekaj romskih besed, medtem ko Dimopouloujeva in Salis vztrajata, da za deklico skrbita, že odkar je bila dojenček in da se z njo pogovarjata v romskem jeziku. Policiste prav tako moti, da je par tolikokrat spremenil svojo zgodbo o tem, kako je deklica prišla v njuno oskrbo. Podala sta že pet različnih izjav, med drugim sta trdila, da sta deklico našla pred trgovino.
Organizacija Nasmeh otroka pa trdi, da je par deklico izkoriščal. Silil naj bi jo, da pleše na ulicah in s svojim nedolžnim videzom in simpatičnostjo služi.
Dokumentacijo o Marii so grški policisti poslali tudi Interpolu, saj upajo, da bodo tako hitreje našli njene starše. A odvetnik Katsavos je prepričan, da bodo policisti na koncu morali par izpustiti. Po njegovih besedah ne gre za trgovino z ljudmi. "Če bi Mario želela prodati, bi jo že prodala. Deklica pa je zdaj stara skoraj pet let in praktično od rojstva živi z družino," je povedal.
Maria vliva upanje tudi drugim
Na poročanje o Marii pa sta se odzvala tudi dva britanska para. Ben Needham iz Sheffielda je izginil med družinskimi počitnicami na grškem otoku Kos leta 1991, ko je bil star 21 mesecev. Njegova sestra je dejala, da odkritje svetlolase deklice daje upanje tudi njeni družini, da bo njen brat nekoč najden.
Oglasila pa sta se še zakonca McCann, ki sta ostala brez deklice leta 2007 med počitnicami na Portugalskem. tudi ona dva sta dejala, da jima razkritje Marije vliva upanje za njuno Madeleine.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.