
V mariborskem UKC so zanikali navedbe, ki so po elektronski pošti obkrožile slovenske medije. Mariborski policisti so namreč dobili prijavo, po kateri naj bi na oddelku za forenzično psihiatrijo UKC Maribor, paciente mučili na več grozljivih načinov.
Skozi okno ne zaradi mučenja, ampak zaradi poskusa bega
V mariborskem UKC so pojasnili očitana dejanja zanikali, podrobnosti o pacientih, omenjenih v ovadbi, zaradi varstva osebnih podatkov ne razkrivajo.
Bolj jasni so bili v primeru najhujše obtožbe – domnevnega poskusa samomora. Obtožbo so označili za žaljivo, predvsem pa za neresnično. Pacient namreč ni želel storiti samomora, ampak pobegniti. "S pomočjo notranjih in zunanjih pomočnikov si je organiziral pobeg. Predhodno je prosil pacienta, ki je imel odobrene izhode, da mu prinese orodje za izvedbo pobega. Ob pobegu skozi okno ob izbiti rešetki s pomočjo dveh zvezanih rjuh so mu notranji pomočniki rjuhi odvezali, da jih je lahko ponovno uporabil. Pod pižamo je bil oblečen v civilno oblačilo, zunaj pa so ga z avtomobilom čakali zunanji "pomočniki". Pri padcu je utrpel težjo poškodbo, zaradi katere je bil nato obravnavan na Oddelku za travmatologijo UKC Maribor," so pojasnili v mariborskem UKC.
Za neresnične so označili tudi navedbe o šok terapijah, uporabi vroče in mrzle vode in drugih oblikah mučenja. "Nekatere navedbe se nanašajo na osebe, ki niso bile nikoli obravnavane na na tej enoti," pravijo. Poleg tega je terapija vsakega bolnika strogo določena in redno nadzirana s tretje strani, zato navedbe o domnevnem predoziranju bolnikov ne morejo držati, trdijo.
Prvi mož oddelka z rdečo zvezdo s srpom in kladivom
Ovadbi so sicer sledili še drugi spletni zapisi o domnevnih nepravilnostih, avtorica pisma, ki želi ostati anonimna, pa se je obregnila tudi ob prvega moža oddelka, psihiatra Mirana Pustoslemška, ki ima po njenem tamkajšnje bolnike "za manjvredne, za manj kot ljudi, naziva jih s kriminalci, hepani, hajvani ..."
Pustoslemšku očita zapis na Facebooku, približno v času, ko je bila enota za forenzično psihiatrijo odprta: "Nova atrakcija v Mariboru. Trajna razstava hepanov in hajvanov!"
"Posebej pomembno je tudi to, da ta psihiater na roki nosi rdečo zvezdo s srpom in kladivom-pravi, da mu to daje moč," še opozarja avtorica pisma in se sprašuje, zakaj neki bi psihiater potreboval moč.
Pustoslemšek je sicer navedbe iz ovadbe označil za bizarne in dodal, da tovrstna pozornost še najmanj koristi pacientom oddelka, saj se je tistim s psihozo stanje že poslabšalo.

Težave oddelka …
Oddelek za forenzično psihiatrijo so v mariborskem UKC odprli leta 2011, po načrtu pa naj bi tam v dveh nadstropjih zdravili zapornike in storilce kaznivih dejanj iz vse Slovenije.
Kmalu po tem, ko je bil trak prerezan, slovesna prireditev pa končana, se je izkazalo, da projekt še ni končan. Zapletlo se je pri denarju. Enota tako še vedno deluje s polovično močjo, težave so tudi s kadrovsko podhranjenostjo. Na obstoječih kapacitetah za 30 postelj je trenutno hospitaliziranih 42 pacientov, pričakujejo še dva. Zaradi prezasedenosti so pogoji bivanja, obravnave in zagotavljanja varnosti skrajno neugodni, pravijo, a tudi 14 pisem pristojnemu ministru doslej ni zaleglo.
Več o delu, bivanju in pacientih na oddelku F lahko preberete TUKAJ.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.