Iz Agencije za varstvo konkurence so sporočili, da so včeraj izvedli napovedane preiskave v petih gradbenih podjetjih, proti katerim teče tudi postopek ugotavljanja, ali so kršila predpise o omejevanju konkurence.
Na agenciji pravijo, da dejstvo, da je bila preiskava izvedena, ne pomeni, da so podjetja, zoper katera Agencija vodi postopek, tudi dejansko kršila predpise.
Kot poročajo Finance.si, naj bi preiskovali podjetja, povezana s primerom gradnje mariborske urgence, kar je potrdil prvi mož Begrada Franc Panjan.
Preiskavo tega primera je že pred časom napovedal minister za zdravje Tomaž Gantar, ki meni, da je v zgodbi o tem razpisu "preveč naključij".
Aprila so se na prvotni razpis za gradnjo urgentnega centra v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor, ki so ga na ministrstvu za zdravje ocenili na okoli 14 milijonov evrov, prijavili trije ponudniki (Strabag, Kolektor in GH Holding).
Njihove ponudbe so se gibale med 10,5 in 17,7 milijona evrov.
Zaradi revizijskih zahtevkov dveh podjetij, ki ponudbe sploh nista oddali (Tames in Begrad), so razpis spremenili in podaljšali rok za prijavo ter nato prejeli le eno ponudbo – ponudbo konzorcija, v katerem so kot partnerji ali dobavitelji sodelovali Tames, Begrad ter Kolektor. Vrednost te ponudbe je bila še milijon evrov višja od najvišje ponudbe iz prvega razpisa, je pojasnil minister.
Ker se rok za črpanje evropskih sredstev za gradnjo urgentnih centrov izteka konec letošnjega leta, želijo na ministrstvu čim hitreje rešiti zaplet s tem razpisom, da ne bi izgubili evropskega denarja.
Po besedah Gantarja lahko poskušajo s pogajanji z edinim ponudnikom, kot bolj verjeten scenarij pa vidi ponovitev razpisa. V tem primeru mora biti razpis objavljen do konca novembra in izvajalec izbran do konca leta, je še dodal minister.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.