Radarji so v Mariboru še vedno vroča tema. Mariborsko mestno redarstvo se je odločilo za nov odpustek. Prekrškarjem, ki oktobra hitrosti niso prekoračili za več kot 30 kilometrov na uro, ne bodo izdali plačilnih nalogov. Predstavnik medobčinskega redarstva Mitja Senekovič je pojasnil, da gre v 85 odstotkih za prekoračitev hitrosti med petimi in desetimi kilometri na uro. Kaznovali bodo le 96 voznikov, ki so vozili več kot 30 kilometrov na uro nad dovoljeno hitrostjo, proti sedmim, ki so vozili kar 50 km/h hitreje, pa bodo vložili obdolžilne predloge.
Po njegovih besedah trendi kažejo, da se število prekoračitev znižuje. V prvem tednu novembra smo zabeležili nekaj več kot 7000 prekoračitev hitrosti, kar dnevno v povprečju pomeni med 700 in 800 prekrški.
Na občini in družbi Iskra Sistemi zagovarjali svojo pogodbo
Mariborska občina je sicer danes organizirala tiskovno konferenco na temo radarjev, ki je trajala kar dve uri. Predstavniki mestne občine so skupaj s predstavnikoma zasebnega vlagatelja v projekt – družbe Iskre Sistemi – javnost znova poskušali prepričati v pravilnost, predvsem pa transparentnost sklenitve posla in razkrili sklenjeno pogodbo.
Direktorica mestne uprave Milica Simonič Steiner je zagotovila, da zavlačevanja z vpogledom v dokumente ni bilo in da teh niso spreminjali, kakor jim je bilo očitano. Kot je zagotovila, je projekt zakonit, z njim je bil seznanjen tudi mestni svet. Zavrnila je tudi očitke na račun župana Franca Kanglerja, da naj bi ta pri sklenitvi posla prekršil svoja pooblastila.
Sistem je po njenih besedah namenjen tistim, ki kršijo cestne predpise, zato nikakor ne gre za neki davek ali takso. To pa pomeni, kot je dejala, da ne drži, da bodo modernizacijo semaforskega sistema v mestu morali plačati davkoplačevalci. Ob tem je še enkrat poudarila, da je za občino najpomembnejši prometni vidik, opaziti pa je, da se promet v mestu že umirja. Kljub temu bodo gospodinjstvom kmalu poslali novo brošuro, v kateri bodo občane dodatno seznanili z namenom projekta.
Predstavnik Iskre Sistemov Peter Goltnik je dejal, da je za njihovo družbo mariborski projekt velik izziv, a že od samega začetka tudi precejšnje poslovno tveganje, kar se zdaj že kaže ob burnih reakcijah v mestu. Ob tem ga preseneča, da se pristojni organi precej medlo odzivajo na primere vandalizma in uničevanja radarjev. Zagotavlja, da sami delujejo transparentno, saj sicer ne bi obstajali že 60 let.
Zaradi radarjev predlog za revizijo in prijava protikorupcijski komisiji
Opozicija bo svoje povedala na ponedeljkovi seji mestnega sveta, iz SD pa so že danes sporočili, da je po njihovem mnenju pogodba iz več razlogov nična. Predsednik Mestne organizacije SD Maribor in poslanec Matevž Frangež je tako danes vložil predlog za revizijo računskega sodišča in prijavo komisiji za preprečevanje korupcije, na ministrstvo za finance pa je dal pobudo za nadzor zakonitosti. "Kršitve zakonodaje in velike napake v postopku napeljujejo na skrajno neodgovorno ravnanje župana kot varuha zakonitosti in javnega interesa. Čas je, da javni interes v tem mestu spet postavimo na prvo mesto," je ob tem sporočil Frangežer.
Nepriljubljenost radarjev, ki so jih postavili na območju Maribora, je več kot očitna. Že v prvih dneh njihovega delovanja so občani glasno ugovarjali takšnemu nadzoru prometa, nato pa so se nekateri začeli še fizično znašati nad napravami.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.